poniedziałek, maja 28, 2018

#bojatakmówię


Cześć :) 

Czy wiesz, że maj jest miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego? Z tego powodu trwa społeczna akcja Bo ja tak mówię. Mamma pcheła też w niej bierze udział :) 

Zapytasz dlaczego?

Bardzo ważne jest dla mnie dbanie o swoje zdrowie i regularne wykonywanie badań. Badania krwi robię co kilka miesięcy, a ciśnienie mierzę kilka razy w miesiącu. Uważam, że warto znać swój stan zdrowia, bo lepiej zapobiegać niż leczyć :) Czy Ty też wychodzisz z takiego założenia?

Coraz częściej prasa i media mówią o specjalistycznych badaniach (cytologia, mammografia, HIV), ale zapominają o najbardziej podstawowym badaniu jakim jest mierzenie ciśnienia tętniczego krwii. Ty też pewnie o nim zapominasz. Dlatego postanowiłam dołączyć do inicjatywy :) 

Czy wiesz, że nadciśnienie tętnicze ma największy udział w globalnych wskaźnikach zachorowań i śmiertelności? Mimo to niemal połowa osób z nadciśnieniem nie zdaje sobie sprawy, z tego że je ma. Wynika to z tego, że nadciśnienie tętnicze jest "cichą" chorobą, która często przebiega bez objawów. Dotyka ona ponad 40 % osób dorosłych w wieku powyżej 25 lat. Czyli 4 osoby na 10. A wystarczyłoby zmierzyć sobie wartość swojego ciśnienia. Minuta badania raz na jakiś czas i po sprawie.  Łatwe, prawda?

Zapytasz się, co Ci da pomiar ciśnienia tętniczego? To dzięki niemu możesz dowiedzieć się czy masz nadciśnienie. Pamiętaj, że wczesne wykrycie nadciśnienia pomoże zminimalizować powikłania, do których może prowadzić. Dlatego profilaktyka jest taka ważna! 

Jak widzisz badanie ciśnienia tętniczego jest mega ważne. Nie wiem, dlaczego tak niewiele osób regularnie wykonuje pomiary. Przecież to badanie jest: 
- szybkie
- bezbolesne
- łatwodostępne
- bezpłatne.
Aby zmierzyć ciśnienie nie musisz mieć urządzenia w domu (chociaż takie też zawsze się przyda). Często w aptekach dostępne są ciśnieniomierze i można za darmoszkę zmierzyć sobie ciśnienie i sprawdzić czy wszystko jest ok. Dlaczego tego nie robisz? 

Tak na prawdę ciśnienie zaczęłam regularnie mierzyć jak byłam w ciąży: przed każdą wizytą było to obowiązkowe badanie. Dopiero wtedy zdałam sobie sprawę jak bardzo jest ono ważne :) Od tego czasu nie tylko ja się badam regularnie, ale także cała moja rodzina :) Ciśnienie jest też pierwszym pomysłem, gdy ktoś z bliskich się gorzej czuje. Na prawdę nie ma z tym żartów! 

Celem międzynarodowej kampanii Bo ja tak mówię jest przeprowadzenie badań pod kątem podwyższonego ciśnienia z udziałem jak największej liczby osób. Nie zwlekaj! Zbadaj się, a także namów do tego swoją rodzinę!  


Zabierz dziadków, rodziców i dzieci na badanie ciśnienia. Spacer do apteki lub poradni dobrze zrobi, a przy okazji wszyscy się przebadacie :) Dlaczego? 
BO JA TAK MÓWIĘ!
Chcesz poznać więcej informacji o akcji? Szczegółowe informacje o kampanii znajdziesz na stronach: 
 www.bojatakmowie.pl  http://ish-world.com/index.htm  #Bojatakmowie #BoJaTakMówię #Nadciśnienie #CiśnienieTętnicze #WysokieCiśnienie #Servier #ISH

9 komentarzy:

 1. Ważna sprawa, na szczęście mnie to nie dotyczy :-)
  Ale wiele osób ma z tym problem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krystyna mierzenie ciśnienia każdego dotyczy :) Na prawdę warto mierzyć ciśnienie - i dla zdrowia i dla swojego spokoju :)

   Usuń
 2. Jako farmaceutka popieram inicjatywe w 100% :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super inicjatywa! Podpisuję się wszystkimi kończynami. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kontrola ciśnienia ważna sprawa, zwłaszcza dla własnej zdrowotności. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wojciech - to prawda :) Nawet osoby zdrowe, które mają książkowe ciśnienie powinny regularnie je sprawdzać :) Dzięki temu w odpowiednim momencie będą mogli zareagować :)

   Usuń
 5. Mierzenie ciśnienia nie boli i można go wwykonać dosłownie.wszędzie, nawet jeśli nie mamy sprzętu w domu, w przychodni na pewno nam zmierzą. A ciśnienie może wiele.powiedzieć o naszym zdrowiu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! To niewielkie badanie, a może sporo powiedzieć o Naszym zdrowiu :)

   Usuń

Liczę na szczery komentarz od Ciebie :) Dziękuję :)
Pamiętaj, że zostawiając komentarz automatycznie akceptujesz politykę prywatności.

Copyright © 2016 Mamma pcheła , Blogger