środa, stycznia 30, 2019

"Małe ogniska" Celeste Ng

Cześć,

już jakiś czas temu przeczytałam tę książkę, ale ciężko było mi się zabrać za jej recenzję. Historia trafiła do mnie dzięki BookTour Sylwii z UnSerious.pl . Zapraszam na recenzję książki Celeste Ng "Małe ogniska".Autor: Celeste Ng
Tytuł: Małe ogniska
Wydawnictwo: Papierowy księżyc
Liczba stron: 423
Data premiery: 03.10.2018
Bohaterowie: Mia, Pearl, rodzina Richardson

"W Shaker Heights, spokojnym, postępowym miasteczku na obrzeżach Cleveland, wszystko zostało zaplanowane – począwszy od rozkładu krętych dróg, przez kolory domów, na pełnych sukcesów życiach jego mieszkańców kończąc. A nikt nie uosabia lepiej ducha tego miejsca niż Elena Richardson, która kieruje się zasadą, że najważniejsze jest trzymanie się zasad. 

Na scenę wkracza Mia Warren – enigmatyczna artystka i samotna matka – która wchodzi w ten zamknięty, idylliczny świat wraz ze swoją nastoletnią córką Pearl i wynajmuje od Richardsonów dom. Wkrótce Mia i Pearl staną się kimś więcej niż tylko najemcami: ta para przyciąga do siebie całą czwórkę dzieci Richardsonów. Lecz Mia ma za sobą tajemniczą przeszłość, zaś w duszy pogardę dla zastanego stanu rzeczy, która grozi wywróceniem tej starannie ułożonej społeczności do góry nogami.

Gdy starzy przyjaciele Richardsonów chcą zaadoptować dziecko o chińskich korzeniach, wybucha wojna o prawa do opieki, która dzieli całe miasteczko i stawia Mię i Elenę po dwóch różnych stronach barykady. Nieufna wobec Mii i jej motywów, Elena jest zdeterminowana, by odkryć sekrety z jej przeszłości. Lecz za swoją obsesję przyjdzie jej zapłacić nieoczekiwaną i druzgocącą cenę.
„Małe ogniska” to powieść, która zgłębia wagę tajemnic, naturę sztuki i tożsamości oraz niemal zwierzęcą siłę matczynej miłości, jak również niebezpieczeństwa czyhające za przekonaniem, że trzymanie się zasad może nas obronić przed katastrofą."

(źródło: https://papierowyksiezyc.pl/ksiegarnia/male-ogniska/) 


Miejsce akcji - Shaker Heights - jest miasteczkiem utworzonym według ściśle określonych reguł i zasad. Ludzie żyją według z góry ustalonych planów. Już małe dzieci wiedzą jak będzie wyglądała ich dorosłość i starość. Życie w tym mieście sprawia wrażenie sielankowego i cudownego. Któż by nie chciał żyć w perfekcyjnym, bezpiecznym mieście i mieć równie idealne życie?

Mia - główna bohaterka historii pomimo tego, że odgrywa w niej znaczącą i bardzo ważną rolę, nie gra pierwszych skrzypiec. Jest bohaterką, która działa w cieniu swojej córki i jej znajomych. Jest kobietą z przeszłością oraz z wielkim bagażem doświadczeń, których na pierwszy rzut oka nie widać - czytelnik poznaje je prawie na sam koniec powieści. Mia jest nietypową artystką, która robi fotografie, a następnie je niszczy. Tylko po to, by dać im drugie życie w całkowicie innej scenerii. Razem z córką prowadzi koczowniczy tryb życia dopóki nie trafiają do Shaker Heights - to miało być miejsce, w którym postanowiły osiedlić się na stałe. Pearl - jej córka, tak na prawdę niewiele wie o swojej matce. Można rzec, że nic. Pearl chciałaby mieć poukładane życie i idealną rodzinę - taką jak mają jej nowi przyjaciele. Do czasu...
Co stoi na przeszkodzie, aby Mia i Pearl powiększyły społeczność Shaker Heights?
Czy posiadanie perfekcyjnego życia może mieć jakieś wady?
Czy każdy zasługuje na drugą szansę? 
Czy życie innych na pewno jest lepsze niż Twoje?

Celeste Ng pośrednio odpowiada na te pytania w "Małych ogniskach".  Chcesz zobaczyć jak wygląda perfekcyjne życie innych? Koniecznie przeczytaj tę książkę :)Moja ocena: 8/10. Celesta Ng w książce przekazuje Nam piękną, acz niestandardową historię. Nie jest ona oczywista na pierwszy rzut oka, a żeby zrozumieć bohaterów trzeba przeczytać całą książkę. W książce jest poruszanych wiele wątków i tematów - wiele trudnych tematów, które mogą podzielić czytelników. Autorka porusza tematy macierzyństwa, rodziny, miłości, przyjaźni, oddania i wsparcia. Czytając o życiu bohaterów zastanawiałam się ile razy ja w rzeczywistości miałam takie myśli jak Pearl, a potem dziękowałam za życie jakie mam. Autorka porusza wiele ważnych kwestii, nad którymi warto się pochylić i przemyśleć. Nie jest to książka, którą czyta się "jednym okiem". Nie jest to też książka na jeden wieczór. Tematy poruszane w powieści są zbyt poważne, aby traktować tę opowieść jako rozrywkę. Książkę na pewno będę chciała mieć na swojej półce, aby w chwili słabości móc do niej wrócić. Czy było coś co mi przeszkadzało? Liczba i szczegółowość opisów. Niby są to ważne aspekty i dzięki nim czytelnik jest w stanie zrozumieć całą historię, jednak dla mnie było ich trochę za dużo. Dodatkowo autorka tak prowadzi narracje, że czytelnik bardzo szybko osądza bohaterów i opowiada się po jednej ze stron. Ale czy po dobrej?


Podsumowanie: Na początku historia, którą przedstawia Celesta Ng wydawała się być najzwyklejszą opowieścią bez drugiego dnia. Dopiero po kilkudziesięciu stronach zaczęłam powoli odkrywać całkowicie inną historię, która próbuje być ukryta za opisami codzienności. Odnalazłam opowieść o macierzyństwie, trudzie zakładania i posiadania rodziny, o życiu w klatce według ustalonych przez kogoś zasad, o (nie) idealnym życiu i marzeniach (nie) idealnych ludzi. "Małe ogniska" to książka o umiejętności przyznawania się do błędów, dawania drugiej szansy (sobie i innym), a także o próbie życia życiem innych ludzi. Po jej przeczytaniu potrzebowałam kilku dni, aby móc do końca ją zrozumieć. Dla kogo jest to powieść? Dla wszystkich, którzy lubią niebanalne historie. Dla czytelników, którzy lubią wczuć się w czytane historie i razem z bohaterami przeżywać ich rozterki. W końcu dla osób, które od czasu do czasu lubią zadać sobie kilka niełatwych pytań: czy jestem dobrą matką? dobrym człowiekiem? czy pieniądze dają szczęście? czy każdemu należy się druga szansa? czy mam prawo oceniać innych? aż w końcu: czy inni na pewno mają lepiej niż ja?Książkę miałam możliwość przeczytania dzięki BookTour, który organizuje Sylwka z bloga UnSerious
http://unserious.pl/2018/11/2-book-tour-z-male-ogniska-celeste-ng/#comment-4040Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Liczę na szczery komentarz od Ciebie :) Dziękuję :)
Pamiętaj, że zostawiając komentarz automatycznie akceptujesz politykę prywatności.

Copyright © 2016 Mamma pcheła , Blogger