piątek, lutego 22, 2019

"Idealny mężczyzna" Kristen Ashley

Cześć,

zapraszam na recenzję książki Kristen Ashley "Idealny mężczyzna". Wydawnictwo tak opisuje książkę, czy mają rację?

"„Idealny mężczyzna” to, po „Tajemniczym mężczyźnie” i „Niepokornym mężczyźnie”, trzeci tom bestsellerowej serii, w której sensacyjne wydarzenia i niebezpieczne intrygi przeplatają się z dziką i bezpruderyjną miłością. Każdy tom stanowi osobną całość, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie od tej powieści rozpocząć przygodę z uwielbianą przez czytelniczki prozą Kristen Ashley. „Idealny mężczyzna” to rozbudzające zmysły, uzależniające połączenie gorącego romansu z niepokojącymi wydarzeniami, które powoduje wypieki na twarzy i przyspieszony oddech."Autor: Kristen Ashley
Tytuł: Idealny mężczyzna
Wydawnictwo: Akurat 
Liczba stron: 544
Data premiery: 20.02.2019
Bohaterowie: Mary, Mitch, Billy, Billie


Idealny mężczyzna (gdyby ktoś go szukał) mieszka, pracuje i żyje w Denver. Cała akcja powieści również się tu dzieje. Główna opowieść zamyka się w czasie kilku miesięcy, natomiast sam epilog przenosi Nas... 13 lat do przodu. Całe szczęście w tym tomie autorka nie stosowała zbyt wielu "przyśpieszeń" jak to miało miejsce w "Niepokornym mężczyźnie". Jeśli już były, to na prawdę delikatne i dobrze umiejscowione - zazwyczaj pozwalały uniknąć opisu nudnych, codziennych wydarzeń i przejść do konkretów. Trzeba też wspomnieć, że w tej części nie ma odniesień do poprzednich tomów. Gdy pojawiają się starzy bohaterowie, to autorka krótko wyjaśnia jaka była ich rola w serii.Na tyle krótko, że sięgając po poprzednie tomy czytelnik będzie mógł w pełni delektować się kolejną historią.

Na pierwszy rzut oka Idealny mężczyzna to powieść o codziennym życiu kobiety (Mary), która zaczyna walczyć o opiekę nad swoim bratankiem i swoją bratanicą. O kobiecie, która równocześnie walczy ze swoją przeszłością, ze swoimi korzeniami oraz oceną własnej wartości (w skali 0-10 sama ocenia się na 2,5). Pomimo wsparcia od strony przyjaciół (którzy daję jej o wiele więcej niż 2,5) nie potrafi uwierzyć w siebie i zapomnieć o przeszłości. To podejście zmienia dopiero Mitch. Lawson staje się ostoją bohaterki i jej podporą. Pomaga jej dostosować się do nowej rzeczywistości i chroni ją przed innymi.  Idealny mężczyzna to opowieść o pewności siebie, lojalności, rodzinie, oddaniu, a także o walce z własnymi uprzedzeniami, poglądami i własną samooceną. Autorka za pomocą Mitcha próbuje przekazać, że nie zawsze nasza samoocena jest wykonana prawidłowo i obiektywnie. Czasami warto wyjść z własnej skorupy i strefy komfortu, dzięki czemu będzie można zrobić krok do przodu. Jeśli poszukujesz niezliczonych scen erotyczny to tutaj ich nie znajdziesz. Sceny są, ale nieliczne i nieprzekombinowane. Tak samo jest ze scenami akcji. Takie sceny pojawiają się głównie na sam koniec powieści. A szkoda, bo na takich scenach zależy mi najbardziej. W tej części tylko na chwilę pojawiają się ciemne charaktery, które próbują przeszkodzić bohaterom w ich sielankowym życiu. Wtedy okazuje się, że na przyjaciół zawsze można liczyć. Na szczęście przeszłość może być nie tylko zła, ale także dobra, a mostów nie powinno się za sobą palić ;)Główną bohaterką powieści jest Mary - skromna, cicha trzydziestoparolatka, która zarabia na życie sprzedając materace. Od trzynastu lat nie kontaktuje się ze swoją rodziną (poza jednym wyjątkiem) i walczy z demonami przeszłości. Żyje w świecie, gdzie ludzie oceniani są w skali od 0 do 10, a następnie wetknięci w swój przedział. Mary jest (według mnie) najsłabszą postacią w tej części. Charakter pokazuje dopiero pod koniec. Autorka zrobiła z głównej bohaterki postać mdłą i nijaką. Jej przeciwieństwem jest tytułowy bohater - Mitch Lawson. Policjant, który od 4 lat czekał na znak od Mary. Ma wszystko to, czego brakuje kobiecej bohaterce: upór, własne zdanie, stanowczość, rozsądek, a przede wszystkim żyje w realnym świecie. Przyznam, że czytając ich historię raz go podziwiałam, a za chwilę uważałam go za człowieka, który wali głową w mur. Zbyt upartego, aby odpuścić. Dlaczego jest tak bardzo uparty? Czy jest w tym jakiś ukryty cel? Kolejnymi bohaterami Idealnego mężczyzny stały się dzieci: Billy i Billie. Chłopiec nad swój wiek dorosły, a  dziewczynka stanowczo przesłodzona. Gdzie podziali się bohaterowie poprzednich części? Jak dla mnie - było ich zdecydowanie za mało. Mam wrażenie, że postacie w tym tomie są przerysowane z jednej skrajności w drugą. Jak jedna czegoś nie ma, druga osoba za nią nadrabia. Nie znalazłam nikogo, kto mógłby być moim ulubieńcem lub chociaż postacią, której bym kibicowała.  

Czytając Idealnego mężczyznę odnosiłam wrażenie, że autorka bardzo stara się, aby czytelnik zrozumiał, że przeszłość nie zawsze musi kreować teraźniejszość, a to, jak wielki będzie miała na nią wpływ zależy tylko od Nas samych. W historii tej, aż nazbyt wyraźnie zostało pokazane, jak bardzo możemy stać się odpowiedzialni za drugiego człowieka. Nie tylko w kwestii odpowiedzialności fizycznej, ale (a może przede wszystkim) w kwestii psychicznej. Przywiązanie Billyie do swojego ojca mimo iż było szlachetne miało w sobie pewien tragizm. Z drugiej strony możemy czytać jak mocno musiała z duchami przeszłości i duchami rodziny walczyć Mary. Także rozterki jakie miał Billy nie powinny przytrafić się jedenastolatkowi. Czy człowiek przez całe życie będzie musiał wybierać między rodziną, a sobą?Moja ocena: 6,5/10. Książkę czyta się szybko - temu nie można zaprzeczyć. Kristen Ashley ma przyjemne pióro, dzięki czemu jej książki są dobrą odskocznią od rzeczywistości. Niemniej w tym tomie bohaterowie byli (jak dla mnie) zbyt nijacy. Przebił się jedynie Mitch - pozostali tonęli między wszelkimi opisami i samą historią. Książka mimo, że może być osobnym tomem, stanowi część serii. Niestety związek między "starymi" bohaterami jest bardzo niewielki.W Idealnym mężczyźnie zabrakło mi też akcji. Na okładce mamy informację, że idealny mężczyzna jest dziki i nieposkromiony. Tej dzikości niestety tutaj nie widziałam. Widziałam natomiast idealnego i statecznego mężczyznę, z którym można spędzić całe życie.

Podsumowanie: Dla kogo jest ta książka? Dla każdego, kto lubi romanse połączone z niewielkimi wątkami akcji. Czy można przeczytać bez znajomości wcześniejszych części? Jak najbardziej! Jednak należy pamiętać, że książki pisane są chronologicznie. Autorka każdorazowo wprowadza bohaterów i w skrócie (czasami wielkim skrócie) opowiada ich historię. Jaka jest ta część? Jest połączeniem "Tajemniczego mężczyzny" z "Niepokornym mężczyzną", na szczęście przypomina bardziej ten pierwszy tom :) Cieszę się, że miałam możliwość przeczytania Idealnego mężczyznę i wraz z kolegami trafili na moją półkę. Jednak... czekam na (przynajmniej) jeszcze jeden tom. Ktoś wie, na kogo? ;) 

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Akurat.

1 komentarz:

Liczę na szczery komentarz od Ciebie :) Dziękuję :)
Pamiętaj, że zostawiając komentarz automatycznie akceptujesz politykę prywatności.

Copyright © 2016 Mamma pcheła , Blogger