wtorek, czerwca 04, 2019

Jak wtopić się w tłum i nie dać się rozpoznać? - "Królestwo złociste" Renata Opala

Cześć,

dzisiaj zapraszam Was na recenzję kolejnej książki od wydawnictwa Skrzat :) Chcesz wiedzieć jak stać się niewidzialnym? A może marzysz o tym, aby wtopić się w tłum i nie dać się rozpoznać? Albo lubisz wraz z dzieckiem bawić się w teatr i przybierać różne role? Jeśli tak, to koniecznie musisz sięgnąć po Królestwo Złociste od wydawnictwa Skrzat! :) Autor: Renata Opala
Tytuł: Królestwo złociste
Wydawnictwo: Skrzat
Liczba stron: 272
Data premiery: 2019
Bohaterowie: Majrana, Garland, Tulipanna, Leander, Marcjanna, RamizKrólestwo złociste to kraina, która za panowania króla Imera stała się krainą "mlekiem i złotem płynącą". Był to król mądry i sprawiedliwy, a jego panowanie sprzyjało rozwojowi królestwa. Niestety splot nieszczęśliwych wydarzeń oraz śmierć króla sprawiła, że konieczne było wybranie nowego władcy. Prawowity dziedzic (Garland) ma zaledwie 12 lat, a tron może objąć dopiero w wieku lat 14. Z tego powodu tymczasowo rządy musiała przejąć wdowa po królu: Majrana. Życie w Królestwie złocistym nie uległoby zmianie, gdyby nie chciwość i pazerność dwóch sąsiadujących władców: Leandra (władcy Faladii) oraz Magnolita (króla Zadarii). To ich zapędy do objęcia tronu w Królestwie złocistym sprawiły, że Majrana musiała odesłać swoje dzieci (Garlanda oraz Tulipannę) do sąsiedniej Krainy Lodu, w której rządzi sprawiedliwy i pokojowo nastawiony król Folin. I w tym momencie zaczyna się wielka przygoda, ale również i wielkie niebezpieczeństwo. 

Czy dzieciom uda się bezpiecznie dotrzeć do celu podróży? 
Jak stać się nierozpoznawalnym? 
Jak zmienić swoją tożsamość, gdy jest się królewskim dzieckiem? 

Na te i kilka innych pytań odpowiedź znajdziecie w powieści Królestwo złociste Renaty Opali.Teoretycznie jest to książka dla dzieci od 7 roku życia. Jednak w przeciwieństwie do Soboty są dla nas nie jest to lekka i śmieszna lektura. Jest to pozycja należąca raczej do tych poważniejszych. Królestwo złociste jest historią, która wśród dzieci może rozpocząć lawinę pytań związanych z walką dobra ze złem, nieczystymi zamiarami innych osób, podstępami, którymi ludzie wzajemnie się otaczają oraz szczerością/nieszczerością dorosłych. Ale bez obaw :) Pani Renata opisuje w swojej książce również i dobre aspekty życia czy zachowania ludzi: oddanie, lojalność, empatię, wzajemną pomoc czy braterstwo. Nie zmienia to jednak faktu, że przy lekturze Królestwa złocistego dzieci odkryją, że świat (i ludzie) nie zawsze są idealni. Królestwo złociste to nie tylko przepiękna historia, z której młody czytelnik dowiaduje się jak sprawić, aby dobro i pokój wygrało ze złem i chciwością, ale to również przepiękne ilustracje. To kolejna książka, która zachwyciła mnie swoim graficznym wykończeniem (i to kolejna od wydawnictwa Skrzat). Tym razem autorką ilustracji jest Pani Edyta Danieluk. Trzymając taką powieść w ręce, aż żal nie zajrzeć do środka :) Moja ocena: 8/10. Historia Garlanda i Tulipanny jest wciągającą i niezwykle ciekawą opowieścią. Pomysłowość głównych bohaterów oraz ich opiekunów co chwila mnie zaskakiwała. Nie wątpię, że ich historia może stać się  natchnieniem do nie jednej zabawy czy metamorfozy wykonanej wśród dzieci. Oby tylko dorośli mogli rozpoznać własne pociechy ;) Dając tę książkę do przeczytania swoim dzieciom trzeba przygotować się również na sporą dawkę pytań oraz długie rozmowy - na pewno nie raz i nie dwa pojawią się pytania "a dlaczego...?". Ale dzięki temu rodzice mają kolejny powód do spędzenia czasu ze swoimi dziećmi na rozmowie :) 

Podsumowanie: Dla kogo jest ta książka? Wydawnictwo ją kieruje dla dzieci od 7 roku życia. Osobiście uważam, że jest to jednak trochę za wcześnie. Najchętniej książkę przeznaczyłabym dla dzieci od 9 roku życia (i starszych). Oczywiście przygody Garlanda i Tulisi są równie odpowiednie dla ciut starszych dzieci, co i dla dorosłych - sama z wielką chęcią przeczytałam Królestwo :) 


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Dominice Smoleń oraz Wydawnictwu Skrzat. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Liczę na szczery komentarz od Ciebie :) Dziękuję :)
Pamiętaj, że zostawiając komentarz automatycznie akceptujesz politykę prywatności.

Copyright © 2016 Mamma pcheła , Blogger