sobota, czerwca 15, 2019

"Ręce ojca" Aleksandra Julia Kotela

Cześć,

zapraszam Was na recenzję kolejnego debiutu, który wpadł w moje ręce :) Tym razem miałam okazję przeczytać książkę Aleksandry Julii Koteli "Ręce ojca". Opis wydawcy jest bardzo intrygujący i długo nie mogłam się doczekać, aż będę mogła zapoznać się z całą historią :) Czy było warto czekać? Czy warto sięgać po debiuty?


Autor: Aleksandra Julia Kotela
Tytuł: Ręce ojca 
Wydawnictwo: JanKa wydawnictwo
Liczba stron: 316
Data premiery: 16.05.2019
Bohaterowie: Julia, Marek, JanGłówna bohaterka to dwudziestokilkuletnia Julia. Kobieta, która nigdy nie poznała swojego ojca, a z matką ma bardzo napięte stosunki. Tajemnicza aura, którą otoczony jest Jan, sprawia, że dziewczyna zaczyna go nienawidzić za jego brak w swoim życiu. W efekcie końcowym Julia ma matkę, z którą totalnie nie potrafi się porozumieć oraz ojca, którego nigdy nie miała okazji poznać. Oba te fakty w sposób znaczący wpłynęły na dotychczasowe życie bohaterki. Narratorem w książce Ręce ojca jest właśnie ona - Julia, która zabiera Nas w podróż w czasie po swoim (i nie tylko swoim) życiu. Historia napisana przez Panią Aleksandrę to miejscami monolog, a miejscami standardowa powieść. O czym właściwie jest ta książka? 

Julia przybywa do Heidelbergu po otrzymaniu informacji o śmierci swojego ojca. Ojca, którego teoretycznie nienawidzi. Który zostawił ją (i jej matkę) jak była niemowlakiem. O którym nie może przestać myśleć, i którego szuka w wielu mijanych mężczyznach, a o którym jej matka nie chce nic powiedzieć. Okazuje się, że Julia dziedziczy bar, pracowników, tajemniczą historię swojej rodziny oraz... przyjaciela ojca. Wyjazd do Niemiec jest dla dziewczyny szansą na nowe życie, nową rodzinę, na odkrycie swoich korzeni oraz tajemnicy rodzinnej. Jak sobie poradzi w całkowicie nowym otoczeniu? Czy uda jej się odkryć prawdę? Czy będzie potrafiła rozpoznać szczerość od manipulacji?


Ręce ojca to historia, która teoretycznie trwa tylko kilkadziesiąt godzin. Właśnie przez taki okres czasu towarzyszymy Julii - głównej bohaterce. Jednak okres, który obejmuje historia jest o wiele, wiele dłuższy. Główna bohaterka przenosi siebie i czytelnika w czasie i opowiada historię swojego życia. Historię, która właściwie zaczyna się w dniu śmierci jej ojca. A kończy .... tego już Wam nie zdradzę :) Mogę jedynie napisać, że podczas tych kilkudziesięciu godzin poznajemy prawie całe życie Julii (i nie tylko), a autorka nie pozwoli Nam się zanudzić :)

Aleksandra Kotela w swojej powieści porusza bardzo wiele trudnych tematów. Począwszy od relacji między rodzicami, a dziećmi, skończywszy na relacjach między (teoretycznie) obcymi sobie ludźmi. Dodatkowo często zahacza o tematy związane z dobrem, złem, uczciwością, kłamstwem, szczerością, manipulacją czy zaufaniem. Nie można też zapomnieć, że właściwie cała książka jest o kobiecie, która została "porzucona" przez swojego ojca i wychowywała się bez niego. Sytuacja bardzo często spotykana w realnym świecie. Podczas czytania czytelnik często przymyka książkę, aby pogrążyć się we własnych myślach, własnych przemyśleniach i rozterkach. Pani Aleksandra w swojej powieści cały czas pokazuje czytelnikowi, że tajemnice (jakie by nie były) nie są dobre i mogą przynieść bardzo wiele złego. Chociaż... czy gdyby Julia od początku znała prawdę, to byłoby lepiej? Na to pytanie każdy z Nas musi sobie odpowiedzieć samodzielnie :)


Moja ocena: 7/10. Nie jest to książka na jeden wieczór. Napisana jest dojrzałym i pełnym powagi tonem, dzięki czemu czytelnika podczas czytania chwyta nie kilka, a kilkanaście chwil refleksji. Refleksji nad życiem, więzami rodzinnymi, dobrem i złem czy własnymi uczuciami. W całej książce znalazłam raptem może 2 lub 3 literówki, co w porównaniu do ostatnio wydawanych książek jest na prawdę świetnym wynikiem. Dodatkowo styl autorki nie razi w oczy - jest przystępny i myślę, że trafi do większości czytelników. Czy warto sięgnąć po ten debiut? Zdecydowanie warto :)

Podsumowanie: Dla kogo jest ta książka? Dla każdego kto szuka niebanalnych historii i niebanalnej literatury. Dla osób lubiących historie, które zmuszają do przemyśleń i refleksji. Dla osób lubiących książki z tajemnicą w tle :)


Za egzemplarz dziękuję Dominice Smoleń oraz wydawnictwu JanKa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Liczę na szczery komentarz od Ciebie :) Dziękuję :)
Pamiętaj, że zostawiając komentarz automatycznie akceptujesz politykę prywatności.

Copyright © 2016 Mamma pcheła , Blogger