sobota, października 19, 2019

"Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej" Elżbieta Jodko-Kula

Cześć,

zapraszam na recenzję kolejnej książki z wydawnictwa Skrzat. Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej nie jest taką zwyczajną książeczką. Pani Elżbieta Jodko-Kula przygotowała dla swoich czytelników opowiadania, które mają być pomocą dydaktyczną dla rodziców lub terapeutów pracujących z dziećmi ze spektrum autyzmu. Czy warto sięgnąć po tę książkę? Czy jest ona przeznaczona tylko i wyłącznie dla jednej grupy odbiorców? Sami zobaczcie!Zarys fabuły

Jak zrozumieć Chrumaka... to książka składająca się z kilku różnych opowiadań, których bohaterem jest Chłopiec. Razem z nim czytelnik uczy się zasad współżycia, a także sposobów na radzenie sobie ze swoimi problemami. Razem z chłopcem przechodzimy przez takie tematy jak: radzenie sobie ze stresem/lękami, spostrzeganie świata, poczucie własności, współpracę z innymi, obowiązkami, uczuciami czy wdzięcznością.

Bohaterowie

Chłopiec - to główny bohater opowieści znajdujących się w tej książce. Wraz z nim i jego rodziną uczymy się jak radzić sobie z ogólnoprzyjętymi zasadami we współczesnym świecie, a także własnymi uczuciami. Chłopiec jest dzieckiem ze spektrum autyzmu: miewa problemy związane ze swoimi uczuciami oraz takim samym postrzeganiem świata jak inni.Moje przemyślenia

Jak zrozumieć Chrumaka to zbiór opowiadań dydaktycznych, które są przeznaczone dla rodziców i terapeutów dzieci ze spektrum autyzmu. Przynajmniej taka informacja pojawia się na samym początku książki. Taki wstęp zmobilizował mnie do przeczytania kilku informacji nt. autyzmu. Ale o tym czym jest autyzm, a właściwie zaburzenia ze spektrum autyzmu ja Wam pisać nie będę, bo nie mam takiej wiedzy. Tego też nie dowiecie się z samej książki. Autorka dzieli się z czytelnikiem jedynie opowieściami z życia dzieci, które cierpią na to zaburzenie. Pomimo tego opowiadania w książce można czytać również z dziećmi bez tych zaburzeń.


Moja ocena

Ciężko ocenić mi książkę, która nie jest jedynie wytworem literackim, ale ma w sobie również wartość merytoryczną. Niewątpliwie jest to bardzo dobra książka z opowiadaniami, które dotyczą nie tylko dzieci ze spektrum autyzmu, ale również dzieci zdrowe. Pani Elżbieta w swojej książce umieściła opowiadania, w których opisuje i wyjaśnia problemy, z którymi spotykają się najmłodsi. Pokazuje również możliwości rozwiązywania tych problemów. Wszystko opisane jest w sposób prosty, dzięki czemu nawet najmłodsze dzieci będą mogły przeczytać i przeanalizować te historie. Czytając tę książkę od razu wiadomo, że jest ona kierowana i dla dzieci i dla ich opiekunów. A opowiadane historie nie są "wyssane z palca". Nie można też zapomnieć o wkładce, która znajduje się w książce: ćwiczeniach. Dzięki nim po każdej opowieści można ją przeanalizować i przedyskutować wraz z dzieckiem. Takie rozmowy i ćwiczenia pozwolą dorosłym zrozumieć co aktualnie czuje dziecko, ale również nauczą najmłodszych, że warto mówić o swoich uczuciach.

Podsumowanie

Dla kogo jest ta książeczka? Czy tylko dla osób związanych z dziećmi ze spektrum autyzmu? Nie! Osobiście uważam, że ta książeczka i zawarte w niej opowiadania są odpowiednie dla wszystkich, którzy żyją lub pracują z najmłodszymi. Dzięki tym opowiadaniom możemy pomóc zrozumieć dzieciom ich uczucia, oswoić ich strach czy pokazać jak ważne są dla Nas. Ta książeczka jest dobra dla wszystkich.Autor: Elżbieta Jodko-Kula
Tytuł: Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej
Wydawnictwo: Skrzat
Liczba stron: 168
Premiera: 2019
Bohaterowie: Chłopiec

Za egzemplarz dziękuję Dominice Smoleń oraz wydawnictwu Skrzat

8 komentarzy:

 1. Dobrych książek nigdy za wiele. Jeżeli rozwiązują problemy, to tylko można im kibicować

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam takie wartościowe książki - co prawda dzieci nie mam, ale uważam, że taka pozycja to must have dla rodziców. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa jestem, czy z Chrumakami by się moje dzieci zrozumiały :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna książka, mam dla syna bardzo podobną ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fantastyczny pomysł na książkę. Cieszy mnie to, że autorzy próbują również tworzyć dla tych, dla których poznawanie świata jest troszeczkę utrudnione.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo urocze ilustracje oraz pomysł na książkę. Zapiszę sobie. Może wykorzystam w pracy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta książka przyda mi się w przyszłości do pracy. Zapisuję tytuł. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobrze, że powstają książki dla dzieci poruszające tematykę różnych schorzeń i zaburzeń, dzięki nim pewne rzeczy łatwiej dziecku wytłumaczyć.

  OdpowiedzUsuń

Liczę na szczery komentarz od Ciebie :) Dziękuję :)
Pamiętaj, że zostawiając komentarz automatycznie akceptujesz politykę prywatności.

Copyright © 2016 Mamma pcheła , Blogger