środa, listopada 13, 2019

"Nauczyciel" Agnieszka Ziętarska

Cześć,

zapraszam na recenzję książki "Nauczyciel", którą miałam okazję przeczytać dzięki Hani z bloga: Nie oceniam po okładkach. "Nauczyciel" to drugi tom z cyklu: Niezmienni. Recenzję pierwszego tomu ("Samobójca") możecie przeczytać TU

Uwaga: w recenzji mogą znajdować się spojlery dot. I części: Samobójcy. 


Zarys fabuły

Nauczyciel to dalsza opowieść o losach Felisa i Flory. Zakochanych spotykamy w momencie, gdy walcząc z czasem próbują rozwiązać problemy, które ich nie opuszczają, a także próbują wyjaśnić tajemnice z ich rodzinnego życia. Felis jak na Opiekuna przystało nie chce zostawić swojej podopiecznej, a ona... nie widzi świata poza swoim opiekunem. Razem postanawiają przeżyć czas, który im pozostał. Chcą wykorzystać go w pełni: odnaleźć ojca Flory, wyjaśnić sprawę kamienia księżycowego, wyjaśnić sytuację z ubytkiem mocy, a także... walczyć z przewodnikami. Tylko czy starczy im na to wszystko czasu?  


Bohaterowie


Felis młody niezmienny, którego rolą jest bycie opiekunem. Swoją podopieczną poznał i uratował wbrew wszelkim zasadom, które panują w jego świecie. Teraz walczy o każdy kolejny dzień, który mógłby spędzić u boku wybranki swojego serca. Felis jest młodym, atrakcyjnym i pełnym entuzjazmu mężczyzną, który wierzy w ideały i misję, którą otrzymał. Nie może natomiast pogodzić się z twardymi regułami, które niezmiennym narzucają przewodnicy. Dni, które mu pozostały postanawia spędzić u boku Flory.

Flora, wybranka i podopieczna Felisa. Samobójca. Dziewczyna ze skomplikowaną osobowością, a w dodatku z niejasną i pełną tajemnic przeszłością. Swoje życie chce dzielić z Felisem, jednak nikt nie wie ile im tak na prawdę zostało czasu. Młoda kobieta chce za wszelką ceną poznać tajemnice swojej rodziny, a także uratować ukochanego. Jest uparta, zawzięta, odważna i oddana, co udowadnia nie raz. 


Moje przemyślenia

Po raz kolejny autorka zaprasza czytelnika do swojego świata. Świata niby realnego, a jednak z ukrytą nutką magii. Świata, w którym miłość zwycięża wszystko, a dla niej ludzie są w stanie poświęcić swoje życie. Rzeczywistości, w której lojalność, przyjaźń i rodzina to najważniejsze wartości, którymi powinien kierować się człowiek. Nauczyciel to piękna historia o tym, jak ważne jest wzajemne wsparcie, pomoc oraz obecność drugiego człowieka. To opowieść o tym, że RAZEM można na prawdę WIĘCEJ.  

Moja ocena

7/10 - historia ciekawa i wciągająca. Styl autorki pozwala szybko rozeznać się w opowieści i nawet osoby, które nie czytały I tomu będą w stanie czerpać przyjemność z czytania. Aby nie było tak kolorowo, jest jeden szczegół, do którego muszę się przyczepić: akcja w książce. Przez 3/4 książki autorka dosyć szczegółowo opisuje całe wydarzenia, wątki są rozbudowane, ale zawsze wykończone. Jednak samo zakończenie jak dla mnie zbyt szybko się potoczyło w porównaniu do całej książki. Najpierw dosyć powoli przechodzimy przez całą historię, a potem zakończenie jest opisane na kilku(nastu) kartkach. Miałam wrażenie, jakby pani Agnieszka z każdą kolejną kartką coraz bardziej śpieszyła się do ukończenia swojego dzieła. Trochę szkoda - bo te najważniejsze momenty bardzo szybko się potoczyły. 


Podsumowanie

Książkę śmiało mogę polecić wszystkim, którzy lubią historie z niewielkim fantastycznym wątkiem w tle. Mimo magii, która kryje się pomiędzy kartkami czytelnik nadal znajduje się w realnym świecie, dlatego będzie to historia dobra i dla młodzieży i dla osób dojrzałych. Również płeć czytelnika nie będzie miała znaczenia: opowieść powinna trafić i do mężczyzn i do kobiet :) Śmiało można kupić tę książkę na prezent świąteczny :) 


P.S: Na stronie wydawnictwa aktualnie jest promocja, w ramach której za świetną cenę można nabyć i tom I i tom II :) Zajrzyjcie


Zdjęcie wydawnictwa

Autor: Agnieszka Ziętarska
Tytuł: Nauczyciel
Wydawnictwo: Dlaczemu
Data premiery: 10.05.2019
Bohaterowie: Flora, Felis

Zdjęcie z fp: Nie oceniam po okładkach


Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce: Agnieszce Ziętarskiej oraz organizatorce BookTour: Hannie z Nie oceniam po okładkach.

7 komentarzy:

 1. Muszę w takim razie zacząć od pierwszej części.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za wspaniałą, szczegółową oraz rzetelną recenzję. :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. NIe nie, to zdecydowanie nie jest pozycja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Samobójca w ogóle mi się nie podobał, dlatego tę pozycję już sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wolę książki, gdzie mocniej zarysowany jest wątek fantastyczny, więc ten tytuł sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Trudno mi się określić, no bo albo jest fantasy z magią albo jej tam nie ma. Choć muszę przyznać, że Zafon sstworzył coś podobnego i zakochałam się e jego książkach. Na tą chwilę nie czuję potrzeby sięgnięcia po tę pozycję. Dodatkowo oddycha mnie tyle szerokich opisów. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiedziałam, że wyszła już druga część. Pierwsza całkiem mnie zainteresowała, ale nie na tyle, aby się skusić.

  OdpowiedzUsuń

Liczę na szczery komentarz od Ciebie :) Dziękuję :)
Pamiętaj, że zostawiając komentarz automatycznie akceptujesz politykę prywatności.

Copyright © 2016 Mamma pcheła , Blogger