niedziela, lutego 16, 2020

"Ekorodzina" Magdalena Harnatkiewicz

Cześć,

bycie eko i bio stało się w ostatnich czasach bardzo modne. Wszędzie słychać o ekologii, o zagrożeniach dla Ziemi i klimatu, o segregacji śmieci czy o zdrowej, nieprzetworzonej żywności. Uważam, że warto dbać o środowisko, ale z rozsądkiem i umiarem. Nie zamierzam nagle zmieniać swojego życia czy przyzwyczajeń tylko po to, aby być eko lub zero waste. Nie chcę również zmieniać swoich przyzwyczajeń żywieniowych na poczet ogarniającego mnie bio. Z tego względu dosyć długo zastanawiałam się, czy Ekorodzina jest książką dla mnie i czy będę zadowolona z tej lektury. Z drugiej strony przecież nie zawsze trzeba zgadzać się z autorem i historią, którą on opisuje. Jakie w efekcie końcowym mam wrażenia po przeczytaniu Ekorodziny? Sami zobaczcie :)

Psst: książka od razu skojarzyła mi się z piosenką, którą ostatnio słucham razem z córką. Może i Wam się ona spodoba :) Fabuła

Ekorodzina to opowieść Ziemi o jej rodzinie, czyli układzie słonecznym. Czytając tę opowieść poznajemy Słońce, Księżyc, Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana, Neptuna oraz Plutona. Ziemia przedstawia swoją całą rodzinę, a także opowiada o sobie i swoich mieszkańcach. Mówi o tym jak się czuje, dlaczego choruje i jak jej można pomóc. Dodatkowo omawia te najbardziej podstawowe tematy szkolne jak doba, pory roku czy zaćmienie.

Bohaterowie

Ziemia - główna bohaterka i jednocześnie narratorka. Planeta, którą każdy z Nas zna. W tej książce pojawia się jako planeta, którą pokocha każde dziecko: jest ciepła, sympatyczna, a jednocześnie dowcipna. Mnie skojarzyła się z ciocią lub babcią, do których mogę pobiec z każdym problemem, a one nie tylko wysłuchają, ale poczęstują przepyszną herbatą i domowym ciastem.

Moje przemyślenia

Tak jak na wstępie napisałam: nie jestem eko. Jak muszę to posegreguję śmieci, ale robię to z obowiązku, a nie z własnych chęci. Aż do teraz. Sposób w jaki pani Magdalena opisała Ziemię i jej problemy sprawił, że zaczęłam na wszystko patrzeć z trochę innej perspektywy. Zaczęłam zastanawiać się co JA mogłabym zrobić dla Ziemi i jak mogłabym jej pomóc. Postanowiłam zacząć od tych najprostszych czynności: segregacja śmieci czy ograniczenie używanego plastiku.

Moja ocena

8,5/10 - bardzo dobra książka. Książka Magdaleny Harnatkiewicz porusza bardzo ważny temat: nasza planeta i jej życie. Dodatkowo robi to w niezwykle ciepły i dowcipny sposób. Bohaterowie, którzy zostali powołani do życia nie mogą wywoływać innych uczuć niż... tylko dobre :) W trakcie czytania czytelnik zaczyna kochać Ziemię całym sercem i zaczyna zastanawiać się, co może dla niej zrobić, aby już nie chorowała. Dodatkowo ilustracje zdobiące powieść przyciągają oko, a dla najmłodszych na samym końcu niespodzianka: możliwość samodzielnego pokolorowania obrazków, które wcześniej były wydrukowane. Już nie mogę się doczekać, jak będę mogła przeczytać Ekorodzinę razem z córką, a to nastąpi niestety dopiero za kilka lat. Czy są jakieś minusy książki? Nietypowy format (kwadrat).

Podsumowanie

Dla kogo jest ta książka? Dla dzieci, które zadają dużo pytań o Ziemię i ekologię. Dla dzieci, które zaczynają naukę w szkole i zaczynają poznawać takie pojęcia jak: Ziemia, planety, pory roku. Dla wszystkich, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą, ale w tym pozytywnym, racjonalnym znaczeniu.Autor: Magdalena Harnatkiewicz
Rysowniczka: Marta Zawierucha
Tytuł: Ekorodzina
Wydawnictwo: Dlaczemu
Premiera: 20.11.2019
Liczba stron: 40

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Dlaczemu.

7 komentarzy:

 1. O tej książce ostatnio wszędzie jest bardzo głośno. Chce ją kupić dla syna mam nadzieje, że mu również się spodoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje córki uwielbiają właśnie takie ślicznie ilustrowane książeczki dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mi się podobała ta pozycja. Akurat ja, jestem eko z własnych chęci, zatem tym bardziej wczułam się w tę książkę, ale ciesze się, że pozycje o dbaniu o planetę pisane są już nawet dla najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszy, że takie książki powstają, coraz więcej ich na księgarskich półkach, warto podnosić świadomość społeczną w dziedzinach ekologii, dbania o naszą planetę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam tę książkę w domu i bardzo doceniam jej przekaz. Jest naprawdę świetnie zrealizowanym pomysłem literackim

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama bym z chęcią taką książeczkę przeczytała, chociaż jestem na nią już ciut za duża ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak widać ta książka jest też dla dorosłych, by zaczęli być bardziej świadomi i zaczęli żyć bardziej eko. ;)

  OdpowiedzUsuń

Liczę na szczery komentarz od Ciebie :) Dziękuję :)
Pamiętaj, że zostawiając komentarz automatycznie akceptujesz politykę prywatności.

Copyright © 2016 Mamma pcheła , Blogger