piątek, marca 20, 2020

"Chłopiec" Zbigniew Zyśk

Cześć,

zapraszam na recenzję książki Zbigniewa Zyśk "Chłopiec". Thrilleru wydanego przez wydawnictwo Oficynka. Mrocznego dzieła o złych wyborach w złym świecie. Jak bardzo mroczny może być świat? A jak bardzo złe mogą być wybory głównego bohatera? Aby się przekonać - konieczne jest przeczytanie tej książki. Ja mogę Wam jedynie napisać, co sądzę o tej pozycji.


Zarys fabuły

Chłopiec to opowieść  Mateusza o jego życiu, demonach przeszłości oraz demonach teraźniejszości. To historia chłopaka, który nie na wszystko ma wpływ, a jeśli już może decydować - nie zawsze wybiera to, co powinien. Autor opisuje jego relacje z przyjaciółmi i kobietami oraz przygody z narkotykami, z policją, z samochodami oraz "mafią".

Bohaterowie

Mateusz - syn policjanta. Mężczyzna, który od wielu lat walczy z traumą nabytą w czasach dzieciństwa. Chłopiec pozbawiony matczynych uczuć w dzieciństwie, za to otoczony agresywnym, wymagającym i despotycznym ojcem.


Moje przemyślenia

Przedstawiona opowieść była na tyle chaotyczna, że trudno mówić tu o jakichkolwiek przemyśleniach, chociaż mogłoby być ich na prawdę sporo. Wystarczyłoby, aby autor porządnie pociągnął chociaż jeden wątek.
To już drugi thriller, który przeczytałam w ciągu miesiąca (pierwszy: Dziewczyna, którą znałaś), i drugi który nie porwał mojego serca. Zaczęłam się w końcu zastanawiać czy na pewno wiem, czym jest ten gatunek literacki i czy może nie oczekuję czegoś, czego nie powinnam. Ale jednak nie. Na Taniej Książce znajdziemy taką definicję tego gatunku:
Thriller, inaczej dreszczowiec, to utwór zaliczany do rodzaju sensacyjnego, który u odbiorcy ma wywołać dreszcze emocji. Do osiągnięcia tego wykorzystuje m.in. napięcie, tajemniczość oraz niepewność, które to ujście znajdują w nieuniknionym punkcie kulminacyjnym.

Moja ocena

3/10 - słabo. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to mniejsze niż standardowe wydanie książki - to trochę na plus. Książka nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a także nie jest za ciężka. Dzięki temu można ją czytać (prawie) wszędzie. I niestety... na tym plusy się kończą. Chłopiec to dosyć chaotyczna opowieść głównego bohatera o swoim życiu. Można powiedzieć, że to coś a'la pamiętnik. Bohater w swojej opowieści skacze od jednego wydarzenia ze swojego życia do drugiego. Od jednej osoby, do drugiej. Wszystko jest opowiadane chronologicznie, jednak czytelnik nie ma pojęcia ile czasu pomiędzy jednym wydarzeniem, a drugim upłynęło. Dodatkowo historie dotyczą różnych osób - tu również nie ma jakiegoś schematu. O braku emocji, tajemnicy czy momentów grozy nie wspomnę. Czytając Chłopca miałam wrażenie, że książkę tę napisał nastolatek, który gdzieś miał pomysł na fabułę, ale zgubił go już w pierwszym rozdziale i nie wiedział jak z tego wyjść obronną ręką. Podsumowując: niestety nie wiem, co autor chciał przekazać czytelnikowi :( Wszystkie poważne i konkretne wątki poruszał i traktował je po macoszemu.

Podsumowanie

Dla kogo jest ta książka? Niestety nie wiem. Nie mam pojęcia, komu mogłaby ona przypaść do gustu.Autor: Zbigniew Zyśk
Tytuł: Chłopiec
Wydawnictwo: Oficynka
Premiera: 08.07.2019
Liczba stron: 234
Bohaterowie: Mateusz

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Oficynka


5 komentarzy:

 1. Pewnie, że chętnie sięgnę po książkę, klimaty, w których lubię się obracać. :) Swoją drogą, dawno nie czytałam książek tego wydawnictwa, czas to nadrobić. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio słyszę o tej książce same superlatywy. A tu niekoniecznie je znajduję. I komu teraz wierzyć? Chyba muszę przeczytać sama.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzieś już słyszałam o tej książce, ale nadal mnie nie przekonuje ;d

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem w trakcie czytania tej książki i jak na razie mam takie same odczucia co ty. Nie mam zielonego pojęcia do czego autor zmierza z fabułą.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja tej książki nie zrozumiałam. Za duzo chaosu.

  OdpowiedzUsuń

Liczę na szczery komentarz od Ciebie :) Dziękuję :)
Pamiętaj, że zostawiając komentarz automatycznie akceptujesz politykę prywatności.

Copyright © 2016 Mamma pcheła , Blogger