Dbając o higienę, chronimy swoje zdrowie i zwiększamy szanse na uniknięcie chorób i zakażeń. Dla dzieci edukacja w zakresie dbania o higienę to kluczowa sprawa. Warto nauczyć maluchów, jak zadbać o swoje ciało i uniknąć chorób. W tym artykule przedstawimy proste i skuteczne porady dla dzieci, jak dbać o higienę.

1. Mycie rąk

Mycie rąk to podstawowa czynność związana z higieną. Dzieci powinny myć ręce regularnie, aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów. Kiedy należy umyć ręce? Przed jedzeniem, po powrocie do domu, po skorzystaniu z toalety, po kontakcie z osobą chorą, po zabawach na zewnątrz.

  • Dzieciom warto przypominać o myciu rąk przy użyciu piosenek lub wierszyków.

2. Czyste ubrania i pościel

Czyste ubrania i pościel to ważny element dbania o higienę. Regularna zmiana i pranie pościeli oraz ubrań pozwala uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii i brzydkiego zapachu.

  • Ubrania na zmianę powinny być przechowywane w szafie albo szufladzie, by uniknąć osiadania kurzu na ubraniach.

3. Higiena jamy ustnej

Dbając o higienę jamy ustnej, zapobiegamy rozwojowi próchnicy oraz zapalenia dziąseł. Dzieci powinny myć zęby co najmniej dwa razy dziennie.

  • Dla dzieci warto wybrać pastę do zębów o smaku mięty lub maliny, co sprawi, że umycie zębów będzie dla nich przyjemniejsze.

4. Pranie rąk i twarzy

Mycie twarzy i rąk to ważne elementy dbania o higienę. Mycie twarzy pozwala oczyścić skórę z brudu i nadmiaru sebum, a mycie rąk zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii.

  • Dzieciom warto przypominać, by dokładnie myliły twarz i ręce, ale też by nie przesuszały skóry poprzez używanie agresywnych kosmetyków czy zbyt gorącej wody.

5. Zasada “łokieć w łokieć”

W dobie pandemii koronawirusa, nauka zasad higieny stała się jeszcze ważniejsza. Jedną z ważnych zasad jest “łokieć w łokieć”. Dzieci powinny wiedzieć, że podczas kichania lub kaszlu powinny przysłonić usta i nos zgiętym łokciem, a nie ręką.

  • Dla dzieci warto zaproponować zabawę w udawanie kichania lub kaszlu i umawianie się, kto pierwszy zasłoni usta i nos łokciem.

Podsumowując, dbanie o higienę to kluczowa sprawa, aby uniknąć chorób i zakażeń. Dzieci powinny zostać nauczone podstawowych zasad, jak mycie rąk, czyste ubrania i pościel, higiena jamy ustnej, mycie twarzy i rąk, a także właściwej techniki podczas kichania i kaszlu. Warto przypominać maluchom o tych zasadach w ciekawy sposób, np. za pomocą wierszyków czy zabawy. Dzięki temu dbanie o higienę stanie się dla nich przyjemnym i naturalnym nawykiem.