Wiele dzieci marzy o własnym zwierzątku i choć to psy są najczęstszym obiektem pożądania naszych pociech, to większość rodziców skłania się ku kupnie o wiele mniejszego pupila. Chomik dla dziecka jest idealny, gdy większość dnia spędzamy poza domem. Czy kupić dziecku chomika i co powinniśmy wiedzieć o jego hodowli, zanim zagości w naszym mieszkaniu?

 

Chomiki to przesympatyczne gryzonie, które żyją około trzech lat. Wśród chomików, najpopularniejsze są syryjskie, zaraz potem, dżungarskie. Wybór zależy od tego, jaki chomik dla dziecka najbardziej przypadnie do gustu.
Kiedy zastanawiamy się, czy kupić dziecku chomika, miejmy na uwadze, że zwierzęta te nie powinny dzielić klatki z innymi chomikami. Bardzo często zdarza się, że chomiki walczą między sobą i boleśnie się ranią. Takie zachowanie gryzoni jest naturalne, ale maluch może być zrozpaczony, dlatego, gdy myślimy, o tym, czy kupić dziecku chomika, zawsze decydujmy się na pojedyncze zwierzątko.

Pamiętajmy też, że chomik dla dziecka to nie zabawka. Przy braniu chomika na ręce oraz podczas czynności pielęgnacyjnych, musimy być bardzo ostrożni. Szczególnie niebezpieczne dla tych gryzoni są upadki z wysokości.
Jeśli decyzja na temat tego, czy kupić dziecku chomika została podjęta, zadbajmy też o odpowiednio dużą klatkę oraz wybieg. Chomik lubi ruch i przestrzeń, więc nie możemy zamknąć go w ciasnej klitce.
Chomik dla dziecka to wspaniałe zwierzątko i obcowanie z nim daje wiele satysfakcji. Uczmy dzieci, że z pupilem należy się bawić, ale nie wolno go męczyć, zwłaszcza, gdy ma on ochotę na drzemkę. Opieka nad gryzoniem będzie dla naszych pociech cenną lekcją empatii i odpowiedzialności, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.