Cierpienia młodego Wertera – rozpaczliwa miłość i tragiczne dążenia w postaci romantycznej

Rozpoczynając wnikliwe studium powieści Goethego, “Cierpienia młodego Wertera”, musimy skupić się na temacie cierpienia, miłości oraz poszukiwaniu sensu istnienia. Z jednej strony, “Cierpienia młodego Wertera” są romantyczną opowieścią o miłości, która prowadzi do cierpienia i samounicestwienia się, z drugiej natomiast, to forma krytyki społeczeństwa oświeceniowego. Werther staje się reprezentantem młodego pokolenia, któremu brakuje sensu i celu w życiu.

Werther – przekleństwo miłości

Werther, młody pisarz, zakochuje się w pięknej Charlotte, jednak jego uczucie nie jest odwzajemnione, i staje się to przyczyną jego cierpienia. Jego miłość do Charlotte staje się obsesją, a jego cierpienie czyni go niemalże obłąkanym. Werther odkrywa w sobie sentymentalizm – zaognioną formę romantyzmu, w której odrzuca się racjonalizm i logikę, na rzecz emocji.

Cierpienie – centralny temat powieści Goethego

Werther niestety nie jest jedyny bohater cierpiący z powodu miłości. Charlotte również walczy z uczuciami, rezygnując z Wertera na rzecz mężczyzny, którego nie kocha, aby zapewnić swojej rodzinie lepszą przyszłość. Cierpienie staje się centralnym tematem powieści Goethego, której bohaterowie walczyli z trudnościami, ale zawsze zachowywali swoje godności.

Miłość i samotność

Werther jest samotnym i melancholijnym człowiekiem. Jego cierpienie jest również wynikiem poczucia osamotnienia i braku akceptacji ze strony społeczeństwa. Samotność jest nieodłącznym towarzyszem miłości – Werther wydaje się być zawsze sam, nawet w obecności innych. W świecie, w którym miłość i przyjaźń wydają się być jedynym czynnikiem łączącym ludzi, Werther czuje się odseparowany i niezrozumiany.

Zakończenie

Podsumowując, “Cierpienia młodego Wertera” to opowieść o człowieku, który walczy ze światem i samym sobą, poszukując sensu i miłości. Goethe ukazuje cierpienie, które wynika z miłości, jak również z niezrozumienia i samotności. Werther staje się bohaterem tragicznym, którego samounicestwienie jest wynikiem emocjonalnego zaangażowania, ale również braku rozumu. W końcu, Werther, który nie odnajduje miejsca w świecie, decyduje się na samobójstwo, będąc tragiczną ofiarą swojego nieszczęśliwego losu.