W dzisiejszych czasach technologia towarzyszy nam w niemalże każdej dziedzinie życia. Coraz wcześniej dzieci mają do czynienia z urządzeniami elektronicznymi, co niesie ze sobą wiele korzyści, ale także ryzyka. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie zasad technologicznych dla najmłodszych. Proponujemy kilka kroków, które pomogą zacząć tę edukację.

 1. Dlaczego warto wprowadzać zasady technologiczne
  Wraz z coraz większą ilością czasu spędzanego przez dzieci przed ekranami urządzeń elektronicznych, pojawiają się konsekwencje takiego zachowania. Wśród nich znajduje się m.in. trudność w nauce interpersonalnych relacji, problem z zasypianiem i utrzymaniem zdrowego stylu życia, a nawet uzależnienie. Wprowadzanie zasad technologicznych pomaga zminimalizować te negatywne skutki.

 2. Jak wprowadzić zasady technologiczne
  Ważne, aby zadbać o to, aby podejście do wprowadzenia zasad technologicznych było sensowne i przemyślane. Oto kilka kroków, jakie warto podjąć:

 • Określenie, jakie rodzaje urządzeń elektronicznych są dostępne dla dzieci w danym domu
 • Ustalenie, jak długo dziecko może korzystać z takiego urządzenia
 • Wyłączanie urządzeń z jedzeniem, przed snem itp.
 • Tworzenie okresów przerw między korzystaniem z ekranów
 • Ostrzeganie przed zawartością, która może być dla dziecka nieodpowiednia
 • Nauczenie dzieci przestrzegania zasad prywatności w internecie
 1. Jak wyrabiać nawyki korzystania z urządzeń elektronicznych
  Określenie i wprowadzenie zasad technologicznych niekoniecznie oznacza, że będą one przestrzegane. Jednym z kluczowych aspektów jest nauczenie dziecka korzystania z takich urządzeń w sposób odpowiedzialny i pożyteczny. Oto kilka sugestii, jak to osiągnąć:
 • Przypominaj dziecku o umiarkowanej ilości czasu korzystania z urządzeń, ale jednocześnie pozwalaj mu w pełni korzystać z danego urządzenia w określony czas
 • Wspólne korzystanie z urządzeń elektronicznych (np. razem przeglądanie stron internetowych, wspólna gra w gry wideo) z jednoczesnym nauczaniem zasad odpowiedzialności
 • Zachęcanie do wykorzystywania technologii w sposób pozytywny, np. nauka języków obcych czy korzystanie z aplikacji sportowych
 1. Jak reagować na złamanie zasad technologicznych
  Jeśli dziecko złamie narzucane mu zasady technologiczne, nie należy się złościć od razu, ale starać się wyjaśnić powody, dla których dana zasada jest ważna. Ważne, aby przypominać o tym jednostce regularnie, a jednocześnie elastycznie podejść do skutków złamania danej zasady. Ważne, aby zawsze utrzymywać spokojny i uporządkowany dialog.

 2. Podsumowanie
  Wprowadzanie zasad technologicznych to nie tylko szansa na uniknięcie skutków negatywnych korzystania z urządzeń elektronicznych, ale również możliwość ćwiczenia odpowiedzialności, kreatywności i wykorzystywania technologii w sposób pożądany. Dobrze przemyślana strategia i elastyczność w podejściu do narzuconych zasad pozwolą na osiągnięcie tych celów z powodzeniem.