Czy kredki są tylko dla dzieci? Oczywiście, że nie.
Kredki to medium artystyczne, które zwykle kojarzy się z rysunkami dzieci. Większość z nas nie uważa bowiem, że z kredek da się wyciągnąć coś więcej i stworzyć coś więcej niż pięknie pokolorowaną kolorowankę. A to błąd. Na świecie istnieje bowiem wielu artystów, którzy tworzą nawet wielkoformatowe prace kredkami. Jednak nie kredkami szkolnymi, a kredkami artystycznymi.
Jakie są różnice między kredkami szkolnymi, a artystycznymi?
Kredki szkolne to popularne w supermarketach, tanie, zwykle słabej jakości kredki. Swoją nazwę zyskały przez zastosowanie – zwykle kupuje się je do szkoły dzieciom. Najczęściej są dość twarde, słabo napigmentowane i sprzedawane w zestawach 12/24/36. Ich cena zwykle nie przekracza 20-30 złoty za zestaw.
Czym wyróżniają się kredki artystyczne? Kredki artystyczne to kredki dla profesjonalistów to znaczy artystów, którzy wykorzystują je do poważnych prac. Wykorzystują je także początkujący – osoby dążące do poniesienia swojego poziomu. Wyróżniają się wysoką jakością – dużą pigmentacją, możliwością nakładania warstw, dobrą mieszalnością, kryciem. Mogą być twarde lub miękkie – zależnie od składu i przeznaczenia. Zwykle występują w zestawach od 12 kredek do nawet 150. Są też trudniej dostępne niż szkolne i o wiele droższe. Najdroższe mogą być cenione około 7-10 złoty za jedną sztukę.
Widać więc, że są dość duże różnice między kredkami szkolnymi, a artystycznymi.