,,Dziecko to skarb”- taki cytat o dzieciach można usłyszeć często, zwłaszcza kiedy dotyczy małych, nowonarodzonych lub długo wyczekiwanych dzieci. Taki obraz dziecka jest powszechnie przyjęty i akceptowany w naszej kulturze. Wyidealizowany obraz dziecka jako istoty bez skazy jest z pewnością przeważający. Jednakże dzieci w rzeczywistości są nieco różne od tego obrazu. Dziecko to przede wszystkim mały człowiek, którego trzeba nauczyć tego, w jaki sposób ma myśleć o sobie i o świecie, jak w nim działać, co jest właściwe, a co nie. Małe dziecko uczy się naśladować bliskie osoby ze swojego otoczenia, a zwłaszcza swoich opiekunów. Do pewnego wieku bezkrytycznie przyjmuje wszelkie informacje i opinie, które od nich słyszy. Wie, że jest w pełni zależne od swoich opiekunów, dlatego czuje, że nie może się przeciw nim buntować, co jest mu niezbędne do przetrwania. Okres dzieciństwa jest niezwykle ważny w życiu każdego człowieka i z pewnością będzie determinował późniejsze dorosłe życie. Przekonania o sobie i o świecie, którymi żyjemy, tak naprawdę nie muszą być w pełni nasze, ale mogą być tym, co bezkrytycznie przyjęliśmy w dzieciństwie i uznaliśmy je za niepodważalne, objawione prawdy.

Różne aspekty dzieciństwa i oblicza dziecka oraz związane z tym cytaty o dziecku

Kiedy dziecko przychodzi na świat, często mówi się o nim, że jest niczym ,,tabula rasa”, co pochodzi z łaciny, a oznacza czystą tablicę lub czystą kartę. Takie ujęcie opiera się na poglądzie, że wszelka wiedza pochodzi z doświadczenia, a istota pozbawiona go jest jeszcze ,,niezapisana”. Tak więc to od opiekunów, otoczenia i od wyborów małego człowieka będzie zależało, jakie przekonania, poglądy i myśli tam trafią.

Powoli dorastając, dziecko uczy się świata, jest nim zaciekawione i zafascynowane. Lubi sprawdzać wszystko na własnej skórze i testować różne rozwiązania. “Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.” Ten cytat nawołuje do tego, aby traktować dziecko i jego pragnienia na poważnie, aby traktować je z szacunkiem, należnym każdemu człowiekowi. Prawidłowy, niezahamowany rozwój dziecka jest czymś niezwykle istotnym. Bez tego można spodziewać się wielu różnych problemów w dorosłym życiu. Niestety, w niektórych środowiskach nadal panuje przekonanie, że przemoc wobec dzieci nie jest niczym złym i jest ona otwarcie akceptowana. Takie podejście do wychowania z pewnością pozostawi złe ślady na psychice dziecka.

Przełomowym momentem dorastania jest na pewno wiek nastoletni. Okres dojrzewania jest szczególnie trudnym czasem, zarówno dla rodziców, jak i dla samych dzieci. Powiedzenie ,,Małe dzieci- mały kłopot, duże dzieci- duży kłopot” jest tu jak najbardziej adekwatne. Pomimo tak zwanego buntu nastolatka, dzieci w takim wieku powinny być otoczone troską i wsparciem. Z drugiej jednak strony pewny siebie rodzic powinien stawiać dziecku granice i nie pozwalać sobie na zbyt wiele, ponieważ, paradoksalnie, taka postawa wcale nie musi służyć dorastającemu dziecku. W przeciwnym razie może się spodziewać wielu problemów i niedogodności. Dzieciństwo to z pewnością bardzo ważny okres, który jest swoistą podstawą życia i w bardzo znaczący sposób je determinuje.

Miłość do dziecka cytaty oraz inne cytaty o dzieciach

W przeważającej większości cytatów o dzieciach zawarta jest ogromna miłość. Dotyczy to szczególnie maleńkich dzieci, które uznaje się za niewinne i dobre. Piękne cytaty o dzieciach są niezwykle popularne i lubiane, zwłaszcza wśród ludzi, którzy cieszą się z bycia rodzicami lub bardzo tego pragną. ,,Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.” Cytat ten kładzie nacisk na to, że dziecko to niezwykła, ciągle rozwijająca się wartość i cenny skarb. Są też cytaty, skupiające się na tym, co powoduje brak obecności dzieci: ,,Tam, gdzie nie ma dzieci, brakuje nieba”. Znanym cytatem, kładącym nacisk na dziecięcą radość i jej wpływ na świat jest: ,,Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Dziecko to z pewnością wyjątkowa istota, a dzieciństwo to niezwykle ważny okres w życiu każdego człowieka. Jest źródłem energii, nieskrępowanej ciekawości i radości z życia. Niestety, czasem może być też powodem problemów w dorosłym życiu. Warto więc odkryć swoje wewnętrzne dziecko i powracać do niego tak często, jak to możliwe, co może przyczynić się do odkrycia w sobie ukrytych, wspaniałych cech, które drzemią w każdym z nas.