Komunikacja z dzieckiem to jedno z najważniejszych zadań, jakie stają przed rodzicami. Niestety, nie zawsze jest to łatwe zadanie i wiele razy pojawiają się trudności w relacjach z naszymi pociechami. W tym artykule przedstawiamy sposoby, jak radzić sobie z trudnościami w radzeniu sobie z trudnościami w komunikacji z dzieckiem.

  1. Zrozumienie, że dziecko nie jest małym dorosłym

Często popełnianym błędem jest traktowanie dziecka jak dorosłego. Dlaczego? Ponieważ dorosłych łatwiej nam zrozumieć, a nasze dzieci mają inną logikę i sposób myślenia, dlatego nie można od nich oczekiwać, że zachowają się tak, jak my tego oczekujemy. To, co wydaje się dla nas oczywiste, dla dziecka może być niezrozumiałe i straszne. Trzeba zawsze wziąć pod uwagę perspektywę dziecka, jego doświadczenie i emocje.

  1. Uważna obserwacja

Wczesne wykrycie problemu jest kluczem do jego rozwiązania. Pamiętajmy, że dziecko zawsze w jakiś sposób “mówi” do nas o swoich trudnościach, tylko musimy umieć je zauważyć. Uważna obserwacja pozwala na szybsze zareagowanie i wyjście z kryzysu.

  1. Nie krzywdź emocji dziecka

Kolejną ważną kwestią jest unikanie krzywdzących emocji dziecka. Wiemy, że ciężko jest kontrolować swoje emocje, ale warto zrobić wszystko, by nie mówić niczego, co mogłoby zranić naszą pociechę. Należy też nauczyć dziecko, by samo umiało radzić sobie ze swoimi emocjami i nimi zarządzać.

  1. Rozmowa i słuchanie

Rozmowa i słuchanie to podstawowe elementy udanej komunikacji. Należy tu pamiętać, że słuchanie to nie tylko wysłuchiwanie, co dziecko mówi, ale także zrozumienie jego uczuć i myśli. Rozmowa z dzieckiem powinna być prowadzona w sposób delikatny i empatyczny.

  1. Radzenie sobie z trudnymi sytuacjami

Kiedy mamy już trudność, przede wszystkim warto zachować spokój i umiejętnie radzić sobie z emocjami. Często stosowany jest tutaj sposób zaproponowany przez Teresę Rudowicz, czyli skorzystanie z formuły “Dopóki…, to…”. Polega to na mówieniu do dziecka, że będziemy robić coś, dopóki ono nie przestanie zachowywać się źle, a wtedy to coś miłe się stanie. Daje to dziecku jasny sygnał, że nie akceptujemy jego złego zachowania, ale jednocześnie sugerujemy, co ma zrobić, by uzyskać naszą aprobatę.

Podsumowując, komunikacja z dzieckiem to trudne zadanie, ale zawsze istnieje sposób na jej poprawienie. Warto zawsze pamiętać, że dziecko nie jest małym dorosłym, umiejętnie obserwować i reagować na sygnały, nie ranić emocji, słuchać i rozmawiać, jak również umiejętnie radzić sobie z trudnymi sytuacjami.