Olejki eteryczne stały się bardzo popularne na przestrzeni lat i są szeroko dostępne na rynkach i w aptekach. Wielu rodziców używa olejków eterycznych na swoich dzieciach z różnych powodów, takich jak poprawa snu, zmniejszenie bólu i stresu, złagodzenie rozstroju żołądka i nie tylko. Chociaż olejki eteryczne mogą być korzystne dla dzieci, ważne jest, aby wiedzieć, jak ich bezpiecznie używać.
Wszyscy znamy przyjemność płynącą z przyjemnego zapachu, niezależnie od tego, czy jest to zapach kwiatu, jedzenia, czy zapach, który kojarzymy z dobrymi wspomnieniami. Poprzez aktywację określonych receptorów zapachowych w nosie, aromaterapia powoduje, że mózg wysyła wiadomości do obszarów układu nerwowego, które wpływają na nastrój i inne objawy. Stosowana z rozwagą i ostrożnością może pomóc zarówno dorosłym jak i dzieciom.
Jak więc aromaterapia jest w stanie wesprzeć Twoje dziecko? Może pomóc je uspokoić i obniżyć poziom stresu, zmniejszyć nudności, dyskomfort i ból oraz wspierać zdrowy sen. Olejki, które zostały uznane za bezpieczne i skuteczne dla dzieci powyżej 5 roku życia to lawendowy, z mięty pieprzowej, pomarańczowy, czystkowy, tymiankowy biały i z drzewa herbacianego. Spośród nich lawendowy jest tym, od którego sugerujemy zaczą
– wiele dzieci lubi ten zapach i wykazuje on wysoką skuteczność w pracy z niespokojnymi maluchami. Podobnie do lawendy, lecz na poziomie już bardziej zaawansowanym, zadziała czystek, który jest polecany w pracy z dziećmi z ADHD i zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Pomarańczowy ma z kolei działanie poprawiające nastrój i dodające energii, a tymiankowy ułatwia oddychanie i jest skuteczny przy walce z katarem oraz przy astmie i alergiach. Przy przeziębieniu i bólach mięśniowych dobrze sprawdzi się mięta pieprzowa, a w celu odkażania ran czy profilaktyki przeciw wszawicy (lub walki z nią) remedium będzie drzewo herbaciane.
Przy wdrażaniu aromaterapii pod względem pracy z emocjami należy pamiętać, że zadziała ona tylko wtedy, gdy dziecku spodoba się zapach i będzie uważa
go za uspokajający lub podnoszący na duchu – ludzie mają różne preferencje i skojarzenia zapachowe. Kolejną kwestią jest podarowanie mu narzędzia, którego lubi używać. Może to być dyfuzor w sypialni lub osobisty inhalator, który może mieć przy sobie, gdy chce się uspokoić lub potrzebuje poprawy nastroju. Zapewnienie dziecku kontroli nad terapią jest również częścią jej skuteczności.
Warto jednak pamiętać, że olejki eteryczne stanowią wyekstrahowaną esencję zapachową rośliny i są wysoce skoncentrowane, przez co są łatwopalne, mogą być toksyczne w przypadku połknięcia i szkodliwe, jeśli zostaną zastosowane w czystej postaci na skórę – dlatego zawsze stosuj je w rozcieńczeniu w oleju bazowym, np. ze słodkich migdałów. Używając dyfuzora na bazie wody, należy codziennie czyścić pojemnik – woda stojąca może rozmnażać bakterie i pleśń. Odpowiedni dyfuzor musi być natomiast wykonany z materiałów, które nie spowodują toksycznych interakcji i nie ulegną zniszczeniu przy użyciu olejków, zwłaszcza cytrusowych.
Kluczowa dla efektu terapeutycznego jest oczywiście jakość olejków – wiedz, czego używasz i skąd pochodzi, kupuj jedynie z wiarygodnego źródła. Oto pięć kluczowych informacji, które powinna zawierać etykieta lub opis:
Nazwa zwyczajowa rośliny (na przykład lawenda)
Nazwa łacińska (analogicznie Lavandula angustifolia)
Część rośliny użyta do wytworzenia oleju (na przykład liść, kwiat, nasiona lub korzeń)
Kraj pochodzenia
Sposób ekstrakcji olejku (na przykład destylacja parowa)
Pamiętaj tez o najważniejszych zasadach – które sprawią, że Twoja pociecha będzie zdrowo i bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw cudownych darów natury jakimi są olejki eteryczne.
- Nie używaj nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę. Olejki w tej postaci mogą wywoływać, jeśli zostaną nałożone bezpośrednio na skórę. Bezpieczne rozcieńczenia dla dzieci na ogół wahają się od 1-2,5% w zależności od stanu i wieku/masy ciała dziecka. Oleje można dodawać do olejów nośnikowych i balsamów.
- Nie dodawaj nierozcieńczonych olejków do wody do kąpieli. Ponieważ olejki eteryczne i woda nie mieszają się, skoncentrowana forma może podrażniać skórę. Należy je rozcieńczyć w dobre jakości oleju nośnikowym (np. słodki migdał)
- Nie połykaj olejków. Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane olejki, które mogą być toksyczne dla dzieci w przypadku połknięcia.
- Nie nadużywaj olejków. Pamiętaj, jak często i ile używasz na swoim dziecku. Na przykład nie używaj balsamu zawierającego lawendę, a następnie nakładaj olejek eteryczny.
- Nie używaj olejków eterycznych w pobliżu oczu, uszu i nosa.
- Kupuj oleje z wiarygodnego źródła. „Sprawdź źródło olejków eterycznych, aby uniknąć olejków, które mogą zawierać zanieczyszczenia” – w Polsce doskonałym miejscem na zakupy sprawdzonych olejków jest sklep Instytutu Aromaterapii z Warszawy.
Martyna Pietrosińska
Firmowa czarownica i dyplomowana fitoterapeutka – zielarka
Instytut Naturalnej Aromaterapii w Warszawie
Najnowsze komentarze