W dzisiejszych czasach organizacja jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu. Dlatego warto pomagać dzieciom w rozwijaniu umiejętności organizacyjnych, które przydadzą im się później w życiu. W artykule przedstawiamy kilka prostych metod, które można wykorzystać w celu pomocy dziecku w organizacji swojego otoczenia oraz wewnętrznego życia.

  1. Układaj plany na każdy dzień
    Pomocne będzie wstępne umówienie się z dzieckiem, na jaki czas planuje ono zająć się nadrzędnymi zadaniami. W przypadku dzieci szkolnych z pewnością będzie to jeszcze bardziej istotne w przypadku domowych prac związanych z nauką. Należy pamiętać, że nie każdy dzień musi być tak samo skonstruowany, dlatego warto stworzyć plan dostosowany do okoliczności.

  2. Wprowadź klasyczną metodę Notatek
    Niezbędne są narzędzie do notowania – tu istotna rolę odgrywa organizacja sprzętu biurowego, zajrzyjmy do sklepu z artykułami papierniczymi, jaki pisak będzie najlepszy do zadań domowych lub do planowania. Możliwość notowania wymaga przygotowania przestrzenie do tego, a także nakłania dzieci do robienia notatek podczas nauki. Słuchanie dyktando, zapisywanie ważnych fraz w zeszycie to świetna metoda na wzmocnienie pamięci, a także wprowadzenie w życie szkolne większej systematyzacji.

  3. Pomoc w organizacji przestrzeni
    Istotna jest organizacja przestrzeni sypialni, biurka, pokoju zabaw. To tam, dziecko spędza najwięcej czasu, często się uczy, odpoczywa, czyta książki. Warto zastanowić się nad sposobem, w jaki te miejsca są skonstruowane. Można np. zainwestować w nowe meble, aby wszystko było poustawiane w taki sposób, aby dziecko miało swobodę ruchu oraz swobodę rozwoju.

  4. Podejmowanie zadań z określonymi priorytetami
    Przy megalomaniach wielu zadań warto pokierować dziecku ku wyznaczaniu priorytetów. Właśnie wtedy potrzebne są rozmowy, które ustalają w jaki sposób rozwiązywać dylematy, np. postawić na odrabianie zadań, czy też wypożyczenie ciekawej książki lub gry, które zapewne zrelaksują i pobudzą kreatywność.

  5. Czas na przerwy
    Ważnym elementem jest także czas wolny, przerwy między zadaniami. Może to być czas pozwolenia na siłowanie się z siłownią, uczenie się języka obcego lub po prostu spędzenie czasu dla siebie, np. na wypoczynek w gronie przyjaciół. Dobrze wymierzone, duże wyzwanie ze sobą kontrastujące może skutecznie pobudzać kreatywność, ale także pozwala na ładowanie energii.