Od wieków przekazywano sobie opowieści oparte na mitach, które mają swoje źródła w różnych kulturach. Mitologia jest zbiorem mitów opisujących religię i wierzenia jednego narodu. To właśnie dzięki mitom możemy poznać historię danego narodu, jego wierzenia, obrzędy i wartości, które były mu bliskie. W artykule przedstawiamy kluczowe informacje o popularnych mitach, które przetrwały do dnia dzisiejszego.

1. Mit o Prometeuszu

Mit o Prometeuszu pochodzi z greckiej mitologii i opowiada historię tytułowego Prometeusza, który pragnął pomóc ludziom. Postanowił ukraść ogień z olimpijskiego ogniska i przekazać go ludziom. Za karę bogowie ukuli łańcuchy i skazali Prometeusza na wieczne męki. Jednak jego gest zapoczątkował proces cywilizacyjny i przyczynił się do rozwoju ludzkości.

2. Mit o Ikarze i Dedalu

Mit o Ikarze i Dedalu to jedna z najbardziej znanych historii z greckiej mitologii. Dedal, były więzień Minosa, postanowił uciec z Kretą. W tym celu stworzył skrzydła z piór. Przekazał je swojemu synowi, Ikarowi. Jednak ostrzegał go, by nie latał zbyt wysoko, bo wax, którym były przyklejone pióra, pod wpływem wysokiej temperatury zacząłby się topić. Ikar zlekceważył ostrzeżenia ojca i zbyt wysoko wzbił się w powietrze. Niestety, skrzydła się rozwiała, a Ikar upadł i zginął.

3. Mit o Orfeuszu i Eurydyce

Mit o Orfeuszu i Eurydyce to jedna z najpotężniejszych i najpiękniejszych historii z mitologii greckiej. Orfeusz i Eurydyce byli szczęśliwą parą. Jednak w dniu wesela Eurydyce została ukąszona przez jadowitego węża. Orfeusz postanowił zejść do Hadesu, by przekonać władcę podziemi do uwolnienia ukochanej. Śpiewem i grą na bardziej zdołał przekonać Hadesa do zwolnienia Eurydyki. Był jednak jeden warunek – Orfeusz nie mógł patrzeć na swoją ukochaną, zanim nie wyjdą za bramę podziemnego królestwa. Niestety, przed bramą Orfeusz nie wytrzymał i odwrócił się, by zobaczyć, czy Eurydyka idzie za nim. Tym samym naruszył warunek i stracił ukochaną na zawsze.

4. Mit o Thorze i wężu Midgardu

Mit o Thorze i wężu Midgardu to jedna z najpiękniejszych historii z mitologii nordyckiej. Thor był bogiem piorunów, a wąż Midgardu był jednym z największych wrogów Asgardu. Thor postanowił zmierzyć się z wężem i uzbrojony w swoje młoty, przystąpił do walki. Walczyli przez wiele godzin, aż Thor zadał ostateczny cios i rozłupał węża na pół.

5. Mit o Achilleuszu

Mit o Achilleuszu to historia znana z greckiej mitologii. Achilles był największym wojownikiem greckim podczas wojny trojańskiej. Uchodził za niezniszczalnego, ponieważ jego matka zanurzyła go w rzece Styks, co według wierzeń miało dać nieśmiertelność. Jednak jego pięta nigdy nie dotknęła wody, przez co zrobił sobie słaby punkt, którego zdołał go skrzywdzić Parmenion, przeciwnik z wojny trojańskiej.