Dbając o siebie, dbasz o swoją rodzinę – jak dbać o swoje potrzeby i zainteresowania jako mama?

Dbając o swoje potrzeby i zainteresowania jako mama, możesz poczuć się szczęśliwsza, bardziej spełniona i mniej zmęczona. Właśnie dlatego powinnaś zadbać o siebie i swoje potrzeby. To, jak się czujesz i ile czasu poświęcasz na dbanie o siebie, wpływa nie tylko na Ciebie, ale także na Twoją relację z dziećmi i partnerem. Jak więc dbać o siebie i swoje potrzeby, gdy masz małe dzieci, pracę i mnóstwo obowiązków?

Włącz zainteresowania do codziennego planu

Nie musisz rezygnować ze swoich zainteresowań, aby być dobrą mamą. Wręcz przeciwnie, możesz włączyć je do codziennego planu i w ten sposób poczuć się lepiej. Oto kilka sposobów, jak to zrobić:

 • Jeśli interesujesz się jogą, spróbuj robić jogę rano, zanim dziecko się obudzi lub wieczorem po ich pójściu spać. Możesz także połączyć trening z zabawą z dzieckiem i robić łódkę, lub mostek.
 • Jeśli uwielbiasz czytać, przeczytaj kilka stron książki zamiast przeglądać media społecznościowe w wolnej chwili. Możesz także czytać dla dziecka i cieszyć się tym razem razem.
 • Jeśli masz jakieś hobbie lub pasję, spróbuj znaleźć czas na ich uprawianie. Planuj czas w ciągu dnia, kiedy na przykład dziecko biega po parku lub śpi.

Zaplanuj czas dla siebie

Jednym z najważniejszych sposobów na zadbanie o siebie jako mamę, jest planowanie czasu dla siebie. Oto kilka sposobów, jak to zrobić:

 • Znajdź czas na relaks. Możesz wziąć długą kąpiel, posłuchać muzyki, zrobić sobie herbatę lub medytować. Wykorzystaj wolne chwile, kiedy dziecko śpi lub bawi się samodzielnie.
 • Znajdź czas na trening. Trening jest bardzo ważny dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli nie możesz wyjść z domu, znajdź na YouTubie fajne treningi do zrobienia w domu.
 • Znajdź czas na kontakty z przyjaciółmi i rodziną. Warto mieć fajną grupę znajomych, z którymi możesz rozmawiać, wyjść na kawę lub pójść na spacer. Korzystaj z rozmów na telefonie, aby utrzymać kontakt z dalszymi znajomymi i rodziną.

Nie zapominaj o swoim partnerze

Jako mama, możesz łatwo zapomnieć o swoim partnerze, a to prowadzić do problemów w związku. Pamiętaj, że potrzeby Twojego partnera są równie ważne jak Twoje. Oto kilka sposobów, jak dbać o związek z partnerem:

 • Znajdź czas na randki – nawet kiedy już jesteście parą, warto dbać o romantyczny czas we dwoje. Planujcie regularnie randki lub weekendy bez dzieci, aby spędzić czas razem.
 • Dziękuj swojemu partnerowi – obowiązki rodzicielskie i domowe mogą być intensywne, a społeczne media nie ułatwiają relacji. Dziękować swojemu partnerowi za jego wkład i wsparcie, pomoże mu poczuć się docenionym.
 • Dziel się swoimi uczuciami – ważne jest, aby rozmawiać i dzielić się swoimi uczuciami z partnerem. Pracujcie razem na problemach, a nie przeciwko sobie.

Zatrudnij opiekunów dziecięcych

Nie możesz być całkowicie zależna od opiekowania się dziećmi. Warto znaleźć kogoś, kto Cię wesprze, zatrudniając opiekunów dziecięcych. To pomoże Ci znaleźć czas na swoje zainteresowania i potrzeby. Oto kilka sposobów, jak to zrobić:

 • Znajdź opiekunkę – poszukiwanie odpowiedniej opiekunki dla dziecka może być czasochłonne, ale warto poświęcić na to czas. Możesz także poprosić rodzinę lub przyjaciół o wsparcie, aby w razie potrzeby pomogli Ci w opiece nad dzieckiem.
 • Wykorzystać przedszkole – jeśli Twoje dziecko jest już gotowe, wykorzystaj przedszkole lub żłobek, aby znaleźć czas na swoje potrzeby lub pracę.
 • Dziel się obowiązkami z partnerem – ważne jest, aby pracować wspólnie z partnerem przy opiece nad dziećmi. Dlatego podzielcie się obowiązkami i czasami na opiekę nad dzieckiem.

Podsumowanie

Jako mama, masz mnóstwo obowiązków i zadań do wykonania. Często nie masz czasu na siebie i swoje potrzeby. Jednakże dbając o siebie i swoje zainteresowania, dbasz również o swoją rodzinę. Warto planować czas dla siebie i swojego partnera, korzystać z opieki dziecięcej i wykorzystać swoje zainteresowania do codziennego planu. Pamiętaj, że posiłki, sen, ćwiczenia i czas dla Ciebie są ważnymi elementami szczęścia i dobrego samopoczucia.