Większość pracujących mam bardzo przeżywa debiut w przedszkolu swojego dziecka. Zwłaszcza, gdy malec jest jedynakiem, rodzice mają wątpliwości czy dziecko sobie poradzi i czy jest gotowy, aby pójść na cały dzień do placówki. Pierwszy dzień w przedszkolu jest stresujący zarówno dla rodziców, jak i małego debiutanta.

 

Zanim jednak nasza pociecha przekroczy próg przedszkola, powinniśmy stosownie wcześniej, zacząć przygotowania. Zatem, jak przygotować trzylatka do przedszkola i czy w ogóle takie próby mają sens?
Trzylatek w przedszkolu według wymagań, powinien umieć skorzystać z toalety, samodzielnie jeść oraz zgłaszać potrzeby nauczycielowi. Kwestia samodzielności jest odrębna od kwestii socjalizacyjnej i warto, abyśmy rozwijając pewne kompetencje u malucha nie zapomnieli o drugich.

Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie, jak przygotować trzylatka do przedszkola pamiętajmy, aby dawać naszym dzieciom dużo swobody w kwestii samodzielnego spożywania posiłków, ubierania się, czy korzystania z toalety. Dziecko, które nie miało szansy spróbować być samodzielne, ponieważ rodzice je wyręczali, może w grupie czuć się nieadekwatnie, niezręcznie czy po prostu gorzej. Pierwszy dzień w przedszkolu z pewnością będzie lepszy, gdy mamy zaufanie do umiejętności naszego szkraba.

Pamiętajmy też, że trzylatek w przedszkolu będzie przebywał większość dnia z grupą rówieśników. Zanim to jednak nastąpi, musimy ćwiczyć umiejętności współpracy naszego malucha oraz uczyć poprawnych kontaktów społecznych. Niedostosowane, niezgrabne, nieśmiałe czy też nadpobudliwe dziecko jest szybko odsuwane od grupy rówieśniczej. Taki trzylatek w przedszkolu będzie miał pod górkę, przynajmniej na początku.
Pierwszy dzień w przedszkolu nie będzie taki straszny, jeśli dołożymy wszelkich starań, aby pociecha była dobrze przygotowana. Miejmy też na uwadze, że uspołecznianie, czy zdobywanie umiejętności rozpoczyna się już w momencie narodzin. Hamowanie samodzielności, nadopiekuńczość czy zbytnia surowość nie są wskazane. Rozwijanie kompetencji i konsekwencja w wychowaniu mogą być natomiast pomocne w odpowiedzi na pytanie, jak przygotować trzylatka do przedszkola, żeby chodził do przedszkola z radością.