Dziecko zaczyna przejawiać pewne zainteresowania już w wieku przedszkolnym, jednak najczęściej rodzice zauważają pasję dziecka dopiero wtedy, gdy pójdzie ono do szkoły. Jeśli odpowiednio nakierujemy pociechę, to jest duża szansa na to, że będzie ona chciała dalej rozwijać swoje zainteresowania. Dobrze jest nie tylko wspierać, ale również wybrać właściwe zajęcia dla dzieci.

Zajęcia pozaszkolne – dlaczego warto?

Obecnie mamy bardzo szeroki wybór różnego typu zajęć dodatkowych dla dzieci. Warto wybrać zajęcia dla dzieci, które będą odpowiadały ich zainteresowaniom i pasjom. Nie sposób bowiem wymagać uczęszczania na zajęcia plastyczne dziecka, które pasjonuje się jakąś dyscypliną sportu. Najważniejsze jest jednak właściwe rozpoznanie pasji – często pomagają w tym nauczyciele w przedszkolu czy w szkole, którzy zauważają, że maluch czymś się zainteresował bądź przejawia duże zdolności w jakiejś dziedzinie. Zajęcia dla dzieci mogą okazać się nie tylko doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale również na rozwój własnych pasji. Poziom zajęć należy jednak dobrać do wieku, umiejętności i możliwości najmłodszych.

Mądre wspieranie

Podstawowym zadaniem rodzica jest wspierać swoje dziecko na drodze do wyznaczonego celu. Co ważne, cel ten powinno wyznaczać sobie ono samo. Rodzice często popełniają błąd, chcąc wymóc na dziecku jak najlepsze wyniki w wybranej przez niego dziedzinie. Pamiętajmy jednak, że rozwój pasji wcale nie musi być związany z osiąganiem wysokich wyników, choć jeśli maluch wykazuje chęć rywalizacji, należy go w tym wspierać. Rodzice muszą również zaakceptować pasje dziecka, które nie zawsze są zbieżne z ich oczekiwaniami. Dorosłym zwykle zależy, aby maluchy interesowały się tym, co może dać im lepszy start w przyszłość. Nauka języków obcych, pływanie, gra na instrumencie – to właśnie te pasje dorośli wspierają najchętniej. Niemniej jednak musimy zwrócić uwagę na to, że zainteresowania dziecka niekoniecznie są ukierunkowane na przyszłość. Czasami stanowią one jedynie możliwość oderwania się od rzeczywistości i odpoczynku.

Konsultacja z nauczycielami

Rodzice, którzy chcą postawić na rozwijanie zainteresowań dzieci, powinni ściśle współpracować z nauczycielami (w szkole bądź w przedszkolu), a także z trenerami czy osobami prowadzącymi zajęcia dodatkowe. Taka bowiem współpraca wszystkim przynosi duże korzyści – trenerzy mogą poznać dziecięce słabości, zaś rodzice mogą dowiedzieć się, co zrobić, aby jeszcze lepiej wspierać swoje dziecko. Nie należy również zapominać o współpracy z nauczycielami ze szkoły. Czasami bywa tak, że dziecko skupia się głównie na rozwijaniu swojego zainteresowania, podczas gdy nauka schodzi na boczny tor. Rodzice powinni zrobić wszystko, aby zapobiegać takim sytuacjom, bowiem braki w wiedzy szczególnie w początkowych etapach edukacji będą odbijać się echem w kolejnych. Co więcej, nauczyciele również mogą pomagać najmłodszym w rozwijaniu swoich pasji, przygotowując dla nich na przykład specjalne materiały czy karty prac.