Autyzm- co to?
Każdy mniej więcej wie, jak wyglądają objawy autyzmu. Jednak czym jest autyzm wie niewiele osób. Jest to zaburzenie o charakterze nieurologicznym, ma najczęściej podłoże genetyczne. Pierwsze objawy pojawiają się już w okresie dziecięcym, trwają przez całe życie. Najbardziej charakterystyczne zachowania dziecka autystycznego to brak reakcji na polecenia, trudności związane z wyrażaniem swoich emocji.
Objawy autyzmu
Pierwsze objawy autyzmu można zauważyć już około trzeciego roku życia malucha. To rodzice jako najbliższe osoby dziecku, mogą zauważyć je najwcześniej. Charakterystyczny objaw to sztywnienie dziecka gdy bierze się je na ręce, często także brak reakcji na różne bodźce, jak na przykład nagły hałas. Takie objawy powinny oczywiście sygnałem dla rodziców, aby udać się z dzieckiem do specjalisty w celu przebadania dziecka i postawienia diagnozy. W niektórych przypadkach zdarza się tak, że zachowanie dziecka nie wzbudza w opiekunach żadnych podejrzeń, a dopiero w późniejszym wieku życia dziecka pojawiają się charakterystyczne dla autyzmu objawy.
Dziecko z autyzmem
Dziecko z autyzmem niejako zamyka się we własnym świecie. Mały człowiek nie odczuwa specjalnej potrzeby do nawiązywania relacji z otoczeniem. Autyzm powoduje, iż dochodzi do zaburzeń w rozwoju. Dzieci z autyzmem lubią samotność, nie zależy im na zabawie z innymi, w mimice twarzy nie widać wielkich emocji, bardzo często unika kontaktu wzrokowego z innymi ludźmi. Kolejne charakterystyczne objawy to brak reakcji na swoje imię, agresywne zachowania bez widocznego powodu, brak chęci do wypowiadania się, nadwrażliwość na dotyk. Dziecko autystyczne czasami może nie reagować na ból, brak tu spontanicznych odruchów.
W celach diagnostycznych, specjaliści skupiają się głównie na obserwacji dziecka oraz jego zachowań. Przeprowadzane są różnego rodzaju testy, które są bezpieczne dla dziecka. W trakcie rozmowy z rodzicami lekarz zadaje im dużo pytań, aby móc postawić trafną diagnozę
Najnowsze komentarze