Ściółka dla koni, ma ogromne znaczenie w ich hodowli. Nieodpowiedni materiał, może wywołać reakcje alergiczne u zwierząt, powodować podrażnienia, a w niektórych przypadkach, doprowadzić nawet do problemów z przewodem pokarmowych. Choć ściółka stosowana jest głównie do tego, aby utrzymać boks w czystości, może stanowić smaczne i zdrowe uzupełnienie diety konia, dlatego tak ważne, jest zastosowanie odpowiedniej ściółki w boksie.

Jakie są najpopularniejsze ściółki dla koni, i dlaczego warto je stosować?

Najbardziej popularne ściółki, stosowane przez hodowców, to słoma, trociny, oraz papier. Czym wyróżnia się każda z nich, i która jest najlepsza? Podpowiadamy.

Ściółka dla koni, odgrywa wiele ważnych roli. Izoluje ciepło, ułatwia zachowanie czystości w boksie, oraz może stanowić uzupełnienie diety. Niestety, z powodu częstej wymiany, nie każda ściółka się opłaca, dlatego wyjaśniamy, czym różni się dana ściółka i dlaczego warto ja wybrać. Słoma, od lat znana jest wśród hodowców. Jest tania, łatwa w utylizacji, a ponadto, całkowicie bezpieczna dla zwierząt. Można ją kompostować, dlatego stanowi świetny kompost pod uprawę.

Drugą, chętnie wykorzystywaną ściółką, jest ściółka papierowa. Znacząco różni się ona od łomy, jednak hodowcy bardzo sobie ją chwalą. Ściółka papierowa, pochodzi najczęściej z odzysku. Tworzą ją pocięte drobno paski papieru, które nie tylko świetnie izolują ciepło, ale również łatwo ją wyrzucić. W przypadku utylizacji, można wyrzucić brudną ściółkę na kompostowania, by uzyskać cenny kompost, doskonale uzupełniający składniki mineralne gleby. Papier, doskonale wchłania wodę, co umożliwia dokładne oczyszczenie boksu. Ściółkę, można zakupić od firmy, lub skorzystać z ofert biur, którym zależy na oddaniu zalegających odpadów. Ściółka papierowa, jest bezpieczna, tania oraz skuteczna, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem.

Ostatnią ściółką, którą wykorzystują hodowcy, są trociny. Ta naturalną ściółka, jest równie prosta w utylizacji. Można wyrzucić ją jako odpad biodegradalny, lub wrzucić na kompostownik. Tak przygotowane podłoże, może okazać się świetnym nawozem. Trociny, izolują ciepło, doskonale wciągają wodę, oraz są tanie. Ich minusem, są jednak małe elementy, które mogą podrażnić ciało. Nie nadają się również do jedzenia, przez co nie mogą stanowić uzupełnienia diety zwierząt.

Wymienione wyżej ściółki, to tylko nieliczne materiały, którymi można wypełnić boks – dostępna jest również ściółka torfowa dla koni. Zastosować można również gumowe maty, z otworami, idealne do myciaczy też siano. Wybierając ściółkę, należy kierować się dobrem zwierząt, oraz jakością produktu. Jeśli koń czuje się źle, gdy boks wypełnia dana ściółka, należy ja niezwłocznie wymienić, oraz zastąpić inną. Kolejnym powodem, dla którego należy zmienić ściółkę, jest zjadanie ściółki, co może okazać się niebezpieczne. Jeśli koń mimo prób nadal je ściółkę, na przykład papierową, koniecznie zmień ją na taką, która nie zaszkodzi mu podczas podjadania. To już wszystkie, najbardziej popularne ściółki, idealne do hodowli koni.