Kupowanie książek do szkoły zawsze wiązało się ze sporym wydatkiem. Wprowadzenie bezpłatnych egzemplarzy dla szkoły podstawowej rozwiązało problem finansowy wielu rodziców. Darmowe książki nie dotyczą uczniów liceów lub innych szkół ponadpodstawowych. W tym wypadku używane podręczniki są niezwykle pożądane. Ich nabycie pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

 

Podręczniki do liceum z drugiej ręki możemy kupić w antykwariacie. Warto przy tym sprawdzić, czy nie są w środku pomazane lub czy nie brakuje w nich stron, a także dołączonych płyt. Tanie podręczniki, które nabędziemy w antykwariacie raczej nie podlegają zwrotom, dlatego należy wybrać książki w jak najlepszym stanie.
Używane podręczniki możemy też kupić od starszych roczników w szkole. Uczniowie często sprzedają całe komplety, co jest bardzo wygodne. Ponadto mamy zazwyczaj gwarancję, że podręczniki do liceum będą odpowiednie, gdyż w danej szkole istnieje zazwyczaj jeden preferowany zestaw.

Nowe podręczniki do liceum możemy kupić też w sieci. Decydując się na takie rozwiązanie możemy liczyć na atrakcyjne rabaty lub gratisy, zwłaszcza, gdy kupujemy cały zestaw z ćwiczeniami.
Miejmy też na uwadze, że podręczniki do liceum są często zmieniane z powodu rozporządzeń Ministerstwa Edukacji i kupując używane podręczniki możemy spotkać się z sytuacją, gdy okażą się one nieaktualne. Zanim ruszymy do antykwariatu czy księgarni po tanie podręczniki powinniśmy sprawdzić na stronie szkoły, jakie książki obowiązują w danym roku.
Używane podręczniki w dobrym stanie możemy sprzedać ponownie. W tym celu powinniśmy udać się do antykwariatu. Możemy też wystawić ogłoszenie lokalne, że sprzedajemy podręczniki do liceum. Wówczas mamy szansę odzyskać część gotówki, jaką wyłożyliśmy na wcześniejszy zakup.