Pracujące mamy, które nie mają możliwości pozostać z dzieckiem w domu szukają zazwyczaj najlepszych rozwiązań dla swoich maluchów. Pytanie, które nurtuje rodziców dotyczy tego, co będzie najkorzystniejsze dla ich dzieci- żłobek czy niania. Rodzice zdecydowani na placówkę, mają nie mniejszą zagwozdkę, mianowicie, czy wybrać żłobek państwowy czy prywatny.

 

Opieka nad dzieckiem poniżej trzeciego roku życia to duża odpowiedzialność. Dlatego wybór powinien uwzględniać charakter dziecka, jego stopień samodzielności czy nawyki żywieniowe. Jeśli zastanawiamy się, co będzie lepsze, żłobek czy niania, powinniśmy wypisać na kartce wszystkie plusy i minusy takich rozwiązań. Jeśli niania, to jaka powinna być to osoba? Niektórzy preferują opiekunki w typie babci-cioci, innym zaś zależy, aby była to studentka pedagogiki lub edukacji wczesnoszkolnej.

 

Gdy chcemy posłać malucha do żłobka ze względów finansowych, gdyż niania to spory wydatek, pamiętajmy, żeby dokładnie przyjrzeć się placówkom. Zarówno żłobek państwowy czy prywatny mają swoje jasne i ciemne strony, dlatego wnikliwa analiza, jak w przypadku powyżej i wypisanie wad oraz zalet, mogą być pomocne. Faktem jest, że prywatne placówki, o ile nie są maszynką do zarabiania dla właścicieli mogą być lepsze od państwowych.
Kiedy rosną w nas wątpliwości, czy posyłać dziecko do żłobka, jeśli mamy taką możliwość poprośmy własnych rodziców o pomoc. Babcie na ogół chętnie zajmują się wnukami, zwłaszcza te, które już nie są aktywne zawodowo. Pamiętajmy tylko, że nie należy wykorzystywać babci, która ma prawo do odpoczynku oraz własnych zainteresowań.

 

Pytanie odnośnie tego, czy żłobek czy niania sprawdzą się w naszym wypadku powinniśmy przedyskutować wspólnie. Czasami pracodawcy idą na rękę i pozwalają na zmniejszenie etatu do ½ czy ¼ . Wiąże się to zapewne z mniejszymi zarobkami, ale pamiętajmy, że żłobek prywatny czy państwowy nie zastąpi kochającej mamy, nawet, gdy ma w ofercie język angielski lub zajęcia muzyczne. Problem tego, czy posłać dziecko do żłobka powinien być dogłębnie przemyślany, ponieważ pierwsze lata życia malucha mają ogromny wpływ na kształtowanie się osobowości czy uspołecznienie.Z pewnością dobra i troskliwa opieka nad naszą pociechą zaprocentuje w przyszłości.