Od dawna wiadomo, że kobiety potrafią być świetnymi matkami, ale także dobrze funkcjonują w innych obszarach życia. Nie jest to łatwe zadanie, ale nie niemożliwe. Jak znaleźć równowagę między byciem obecną mamą a osiąganiem swoich celów?

 1. Zmień swoje myślenie

Zacznij od zmiany myślenia, że nie możesz być jednocześnie dobrą mamą i osiągnąć swoje cele. Zmień podejście i postaraj się znaleźć balans między obowiązkami związanymi z opieką nad dzieckiem, a realizacją swoich marzeń, pasji oraz planów na przyszłość.

 1. Wyznacz cele

Wyznacz sobie cele długoterminowe, ale pamiętaj o tym, że do ich osiągnięcia potrzebujesz krótkoterminowych kroków. Zaangażuj się w działania, które prowadzą do realizacji Twoich długofalowych planów.

 • Wyznacz cele na każdy dzień i staraj się je osiągnąć. Planuj swoje zadania z odpowiednim wyprzedzeniem, aby znaleźć czas zarówno na opiekę nad dzieckiem, jak i realizację swoich celów.
 • Pamiętaj, że przygotowanie się do realizacji celów to już pierwszy krok do ich osiągnięcia. Dlatego ważne jest, aby planować i organizować swoje życie w taki sposób, aby realizacja Twoich marzeń była możliwa.
 1. Szukaj wsparcia

Nie jesteś osamotniona w poszukiwaniu równowagi między byciem mamą a osiąganiem swoich celów. Poszukaj wsparcia u swojego partnera, rodziny lub przyjaciół. Może to być ktoś, kto wesprze Cię w codziennych obowiązkach związanych z opieką nad dzieckiem, abyś miała więcej czasu na realizację swoich marzeń.

 • Możliwe, że będziesz potrzebowała pomocy zorganizowania i koordynacji opieki nad dzieckiem. W takim przypadku warto skorzystać z usług niani lub przedszkola. Postaraj się znaleźć rozwiązanie, które pozwoli Ci skupić się na pracy, a jednocześnie dbać o własny rozwój.
 1. Dbaj o swoje zdrowie i samopoczucie

Aby móc pełnić rolę matki i osiągać swoje cele, musisz dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Pamiętaj, że wypoczęta i zdrowa mama to szczęśliwe dziecko.

 • Zadbaj o siebie, staraj się regularnie uprawiać sport lub wypełniać czas w sposób, który daje ci radość, np. czytając, malując, słuchając muzyki lub spotykając się z przyjaciółmi.
 • Pamiętaj również, że odpoczynek to ważna rzecz, która pozwoli Ci na zwiększenie produktywności i lepsze radzenie sobie z codziennymi obowiązkami.
 1. Bądź dla siebie łaskawa

Nie zawsze uda Ci się osiągnąć wszystko, co zaplanowałaś – jednoczesne bycie dobrą mamą i realizacja swoich marzeń to duża odpowiedzialność. Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem i czasami potrzebujesz odpoczynku.

 • Nie narzucaj sobie zbyt dużych wymagań, ale jednocześnie nie rezygnuj z celów, które sobie wyznaczyłaś. Pamiętaj, że równowaga między byciem obecną mamą a realizacją swoich celów to proces ciągły i wymagający ciągłych działań.

Podsumowując, znalezienie równowagi między byciem obecną mamą a osiąganiem swoich celów to proces wymagający planowania, organizacji, zmiany myślenia i złotych środka. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na wsparcie ze strony bliskich i dbaj o swoje zdrowie oraz samopoczucie – to klucz do sukcesu.