Każdy z niecierpliwością czeka na wiosnę i piękną pogodę. Wystarczy, że wyjdzie słońce, a od razu poczujemy przypływ energii. Warto wykorzystać ten optymizm i wprowadzić w nasz styl życia kilka zdrowych nawyków.

O ile zimą niewiele nam się chce, o tyle wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, mamy silniejszą motywację, chcemy zrobić porządki, zmienić coś. Wykorzystajmy tę chęć do działania, wiosenna aura jest do tego idealna. Jakie nawyki warto wypracować?

  1. Pijemy więcej wody

Woda jest niezbędna dla zdrowia naszego organizmu. Poprawia metabolizm, orzeźwia, oczyszcza, sprawia, że nasza skóra jest jędrniejsza. Zamieńmy kawę, herbatę i napoje słodzone na wodę, a z pewnością poczujemy się lepiej. Pijmy w ciągu dnia dużo wody małymi łyczkami, a ciało odpłaci się elastyczną i jędrną skórą i zmniejszy się cellulit. Pamiętajmy przy tym, by weryfikować skład wody i to, czy ma odpowiednie minerały. Przykładem smacznej wody o składzie dostosowanym dla całej rodziny jest Kinga Pienińska.

  1. Zadbajmy o dietę

Zimą dostęp do świeżych warzyw i owoców jest utrudniony, co może prowadzić do deficytów witamin i mikroelementów. Wiosną postarajmy się zmienić nieco nasz jadłospis i dodać do niego jak najwięcej warzyw i owoców. Już w pierwszych miesiącach w sklepach dostępne są nowalijki. Nasze talerze będą kolorowe i bogate w cenne wartości odżywcze. Nie tylko uzupełnimy niedobory, ale skupimy się na zdrowych i smakowitych daniach, a kaloryczne przekąski pójdą w odstawkę. Nie tylko poczujemy się lepiej, ale zauważymy pozytywne zmiany w naszej sylwetce.

  1. Zwiększamy aktywność fizyczną

Skoro mamy dużo energii, to musimy ją spożytkować, a więc zwiększyć aktywność fizyczną. Jeżeli zimą nie ćwiczyliśmy i ruchu było mało, nie zaczynajmy od intensywnych wysiłków. Wstępem mogą być spacery i krótkie truchty. Stopniowo aktywności mogą być coraz intensywniejsze. Wsiądźmy na rower, załóżmy rolki, pobiegajmy. To zapobiegnie ewentualnym kontuzjom. Kiedy nabierzemy już kondycji, a nasze ćwiczenia będą wiązały się z większym wysiłkiem, zaopatrzmy się w napoje izotoniczne, które uzupełnią utracone wraz z potem elektrolity.

  1. Dajmy sobie chwilę na odpoczynek

Chyba każdy spotkał się z określeniem przesilenia wiosennego. Wiosna rzeczywiście będzie pobudzać do działania, ale jednocześnie mogą być chwile, kiedy poczujemy się zmęczeni. Nasz organizm musi wrócić na intensywniejsze obroty po ospałej zimie. Nie róbmy nic na siłę, zwolnijmy, dajmy sobie czas na odpoczynek. Zachwycajmy się śpiewem ptaków i rozkwitającymi kwiatami.

  1. Ograniczamy czas przed ekranem

Jedną z głównych rozrywek zimą jest spędzanie czasu przed telewizorem lub komputerem. Nawet nie zauważymy, jak mija godzina, dwie i dzień ucieka. Ograniczmy to do minimum. O ile nie możemy zrezygnować z obowiązków, jakie dotyczą naszej pracy zawodowej, o tyle wyłączmy komputer lub telewizor wtedy, kiedy chcemy się zrelaksować. Zamiast tego wybierzmy się do parku i rozkoszujmy piękną pogodą. Ograniczmy także korzystanie z mediów wieczorami – im mniej sztucznego światła przed snem, tym lepiej będziemy się wysypiać.