W codziennej pielęgnacji zawsze pamięta się o twarzy, włosach, ciele czy dłoniach, ale stopy są często pomijane, szczególnie poza letnim sezonem. Dopiero przy pierwszych ciepłych dniach, gdy obuwie staje się bardziej powycinane, nagle okazuje się, że stopy też potrzebują dużo uwagi. Tymczasem systematyczna pielęgnacja skóry stóp zapobiega jej pękaniu, suchości czy nadmiernego rogowaceniu, zapewniając ich zdrowy i estetyczny wygląd. O jakich zabiegach i produktach warto pamiętać w pielęgnacji stóp?

Szczególne potrzeby

Stopy potrzebują takiej samej, a czasem nawet większej uwagi w pielęgnacji niż inne części ciała. To one muszą utrzymywać ciężar ciała podczas długotrwałego stania czy chodzenia, to one bywają otulone nieprzepuszczającym powietrza materiałami, to one wreszcie narażone są na zmienne warunki, otarcia i przeciążenia. Wybierając produkty do pielęgnacji stóp, warto postawić na te sprawdzone, bogate w składniki odżywcze i odpowiadające na aktualne potrzeby skóry stóp. Czasem dobrze jest zdecydować się też na profesjonalny zabieg kosmetyczny, którego szybkie efekty łatwo potem utrzymać pielęgnacją w domu. Kosmetyki do pielęgnacji skóry stóp mogą mieć działanie nawilżające, zmiękczające, ale też silnie odżywcze i regeneracyjne, w zależności od dobranego składu.

Co służy stopom?

Podstawowym zabiegiem w pielęgnacji stóp są ich kąpiele. Nie chodzi tylko o usunięcie ze skóry wszelkich zanieczyszczeń, ale też zmiękczenie zrogowaceń, zminimalizowanie przesuszeń i działanie antybakteryjne, co uzyskać można np. dzięki dodatkowi soli do kąpieli. Kolejnym produktem, który warto stosować w pielęgnacji skóry stóp są peelingi. Ich zadaniem jest usunięcie martwych komórek naskórka, dzięki czemu skóra staje się wygładzona i zmiękczona. W codziennej pielęgnacji ogromną rolę odgrywają kremy do stóp, które w zależności od składu, mogą być nastawione na nawilżenie, wygładzenie czy regenerację. Dodatkowo dostępne są też inne produkty do pielęgnacji stóp, takie jak mgiełki, dezodoranty czy sztyfty. W przypadku skóry pękającej często potrzebne są bardziej intensywne działania, jak domowe maski złuszczające i zmiękczające, ale też zabiegi oferowane w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Po takim zabiegu od razu widać poprawę w stanie skóry stóp, a dodatkowo efekt ten ten pozostaje na dłużej i łatwiej go podtrzymać.

Pielęgnacja nie tylko latem

Zazwyczaj o pielęgnacji skóry stóp ludzie przypominają sobie dopiero z początkiem lata, kiedy zaczyna się nosić obuwie odsłaniające stopy. Tymczasem powinno się dbać o stopy cały rok, by nie dopuścić do pojawienia się jakichkolwiek problemów. Nie chodzi tu tylko o estetykę, ale też zdrowie stóp, ponieważ te regularnie pielęgnowane są mniej podatne na odciski czy podrażnienia.

 

Pielęgnowanie skóry stóp nie wymaga wiele, jeśli jest wykonywane regularnie i przynosi wtedy naprawdę dobre efekty. Jeśli jednak dopuścimy do zaniedbań, przywrócenie dobrego stanu skóry stóp może być trudne i czasochłonne, a często wymaga pomocy specjalisty.