Chodź dom seniora, czy też dom opieki dla osób starszych wielu z nas kojarzy się bardzo źle to w rzeczywistości można znaleźć dom opieki dla naszych najbliższych w którym będą się czuli jak w swoim własnym domu. Osoby starsze borykają się z wieloma problemami takimi jak utrata sprawności fizycznej, choroba otępienna, choroby układu krążenia, oddechowego czy pokarmowego to zaledwie mała część szarej rzeczywistości seniora. Bardzo często najbliższa rodzina nie dysponuje odpowiednią ilością czasu i wiedzą, aby w odpowiedni sposób zająć się osobą starszą, wtedy też decyduje się na umieszczenie bliskiego w domu seniora.

Jednak czym powinniśmy się kierować szukając przyjaznego domu dla osób starszych ?

Wiele domów opieki specjalizuje się w opiece nad seniorami z konkretną chorobą na przykład alzheimerem, parkinsonem czy też pacjentami po przebytym udarze. Jeżeli nasz senior choruje na którąś z tych chorób to warto zapoznać się z ofertą takiego właśnie domu opieki, bowiem zatrudniony tam personel posiada fachową wiedzę odnośnie konkretnej choroby na jaką zapadł nasz bliski, a także posiada odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny, który przyspieszy proces powracania do zdrowia. Ponadto ważne jest, aby dom seniora zapewniał opiekę 24 godziny na dobę, zatrudniał nie tylko pielęgniarki, lekarzy i rehabilitantów, ale również współpracował ze specjalistami takimi jak na przykład neurolog, psycholog czy psychiatra. Przy czym zatrudniony personel powinien cechować się dużą dozą cierpliwości, empatią i ludzkim podejściem do podopiecznych.

Otoczenie też ma znaczenie

Zanim umieścimy seniora w domu opieki warto zwiedzić budynek oraz sprawdzić jego wyposażenie, a także wystrój. Dom seniora powinien zapewnić podopiecznemu komfort i wygodę, pokoje powinny być odpowiednio wyposażone, a także pomalowane w jasne i stonowane kolory, bowiem ma to wpływ na nastrój i stan psychiczny pacjenta. Komfort pacjenta podnosi również fakt, gdy w budynku jest umiejscowiona sala do ćwiczeń, czy też aneks kuchenny w każdym pokoju. Budynek powinien również mieć zamontowane wszelkie udogodnienia dla osób starszych i chorych takie jak barierki, windy, brak progów, czy odpowiednie oznakowanie pomieszczeń.

Jednak nie tylko wnętrze budynku ma znaczenie dla podopiecznych liczy się również otoczenie. Seniorzy mają bardzo wrażliwe zmysły. Lubią spędzać czas w otoczeniu zieleni, kwiatów czy też elementów dekoracyjnych takich jak altany, ławeczki czy ozdoby. Jak wynika z rozmów z seniorami, którzy przebywają w domach opieki wizualny wygląd budynku jak i poszczególnych pomieszczeń ma dla nich ogromne znaczenie.

Czas wolny

Wiele domów seniora oferuje dla podopiecznych terapię zajęciową polegającą na pracy w ogrodzie w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Seniorzy, którzy w przeszłości byli bardzo aktywni tęsknią za swoim dawnym życiem i bardzo chętnie podejmują się prac ogrodowych. Terapia prowadzona w domach opieki polega również na wszelkiego rodzaju pracach plastycznych, tańcu, słuchaniu muzyki, czytaniu, spacerach, ćwiczeniach, grach czy  oglądaniu filmów. Jest to bardzo ważne, aby seniorzy mieli zagospodarowany wolny czas, ma to wpływ na ich nastrój i samopoczucie oraz rozwija ich osobowość, a także sprawność manualną i psychiczną. Wszystkie te warunki spełnia dom seniora Dąbrowa Górnicza.